Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

25-03-2019

Przywitanie wiosny po rosyjsku

przywitanie wiosny po rosyjsku

Co roku 21 marca witamy wiosnę. Odbywa się to w różny sposób.

Ten dla studentów niewskazany, ale czasem praktykowany, to wyprawa w poszukiwaniu wiosny, dziwnym trafem w czasie zajęć. Dawne polskie tradycje związane były między innymi z topieniem Marzanny, wesołymi zabawami, tradycyjnymi pieśniami.
Podobnie dzieje się podczas tradycyjnej rosyjskiej Maslenicy, która łączy tradycje pogańskiego pożegnania zimy (w tym palenie symbolizującej zimę kukły) z Ostatkami przygotowującymi do Wielkiego Postu. Studenci pedagogiki uczęszczający na lektorat języka rosyjskiego oraz członkowie i sympatycy SKN „Polska-Wschód” postanowili zorganizować właśnie taką Maslenicę, co miało miejsce w ubiegłym tygodniu.
Na stole tradycyjne już królował samowar, ale prawdziwymi gwiazdami Maslenicy były naleśniki (w Rosji-bliny) i ołatki (placuszki z jabłkami). Naleśniki przy powitaniu wiosny nie są przypadkowe- symbolizują słońce (okrągłe, gorące, żółte).Opiekun Koła dr Joanna Harazińska przygotowała dla studentów poświęcone rosyjskiej Maslenicy zajęcia realioznawcze i językowe.

przywitanie wiosny po rosyjsku

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.

Nasz profil na Facebook
YouTube