H IIst st
Zapisz się
Kierunek: Historia
Studia drugiego stopnia (4 semestry), stacjonarne.
Wydział Filologiczno-Historyczny
Terminy:
rejestracja od 2019-06-01 do 2019-09-25,
ogłoszenie wyników 2019-09-27,
składanie dokumentów od 2019-09-28 do 2019-09-30.
Limit miejsc: 20
Opłata rekrutacyjna: 85 PLN
Opis:
Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunków z obszaru nauk humanistycznych (konkurs dyplomów) oraz absolwentów kierunków spoza obszaru nauk humanistycznych (rozmowa kwalifikacyjna).
Kryteria kwalifikacji:
Absolwent po kierunkach spoza dziedziny nauk humanistycznych
- Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna uwzględniająca kierunkowe efekty uczenia się studiów pierwszego stopnia na kierunku historia.
Minimalna liczba punktów uprawniająca kandydata do wpisu na listę studentów: 20
Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 23 lipca 2019 r.
Absolwent po kierunkach z dziedziny nauk humanistycznych
- Konkurs dyplomów
Ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia.
Minimalna ocena na dyplomie uprawniająca kandydata do wpisu na listę studentów: 4
Przedmioty:
ocena z dyplomu (ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia)
2. Ranking ocen
W przypadku jednakowych ocen z dyplomu studiów pierwszego stopnia o przyjęciu decyduje średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia.
Przedmioty:
średnia ocen (średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia)
Wymagane dokumenty:
- Wydruk internetowego formularza (prawdziwość danych zawartych w formularzu, kandydat potwierdza własnoręcznym podpisem);
- Świadectwo dojrzałości (oryginał/odpis lub poświadczona przez Uczelnię kopia);
- Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich (odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia) wraz z suplementem do dyplomu lub w przypadku jego braku inny dokument, pozwalający ustalić średnią ze studiów i wynik studiów;
- Kserokopię dowodu osobistego;
- 1 fotografię kolorową w wersji elektronicznej – jpg, 2cm x 2.5cm, 236 x 295 pikseli – poprzez formularz rejestracyjny.
- Teczka wiązana A4 – biała
Sylwetka absolwenta
Studia drugiego stopnia dadzą absolwentowi kierunku historia poziom wiedzy umożliwiający w sposób dogłębny zrozumienie i interpretację procesów historycznych; wiedza ta będzie rozszerzona w stosunku do studiów pierwszego stopnia, zwłaszcza w wybranych obszarach istotnych dla ogólnego obrazu dziejów człowieka, jego cywilizacji zarówno duchowej, jak i technicznej. Studia drugiego stopnia dadzą również odpowiednie przygotowanie merytoryczne i warsztatowe do prowadzenia badań historycznych, a także przygotowują absolwenta do samodzielnego sprostania problemom zawodowym, zwłaszcza w zakresie wybranego bloku przedmiotów. Absolwent posiądzie także świadomość konieczności kształcenia ustawicznego, a także będzie aktywnie włączała się w organizację życia społecznego, zachowując tolerancyjną i życzliwą postawę. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia absolwent będzie umiał posługiwać się pojęciami oraz metodami warsztatu historycznego z zakresu historii, a także posiądzie poszerzone wykształcenie humanistyczne oraz znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
W ramach programu student ma możliwość wyboru dwóch bloków tematycznych:
– Zarządzanie informacją i dokumentacją – wybierający ten blok przedmiotów student zdobywa i poszerza wiedzę o specyfice pracy w archiwach różnego typu: w archiwach zakładowych, w państwowych jednostkach organizacyjnych, jednostkach samorządu terytorialnego i innych jednostkach samorządowych, również w podmiotach prywatnych (zajmujących się np. przechowalnictwem i archiwizacją dokumentacji niearchiwalnej), firmach i przedsiębiorstwach na samodzielnych stanowiskach biurowych (sekretariat, kancelaria); stanowiskach pracy w archiwach podległych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (przede wszystkim w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów), pracy nad dokumentem i jego obiegiem (również w kontekście naukowym).
– Wojskowość i bezpieczeństwo państwa – wybierający ten blok przedmiotów student zdobywa i poszerza wiedzę o specyfice : praca w administracji, instytucjach i strukturach działających na rzecz obronności państwa oraz w redakcjach specjalistycznych periodyków i czasopism oraz w lokalnych mediach.