rekrutacja 2013/2014

Homekwiecień 2011DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOCAUŚCIE

DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOCAUŚCIE

14 kwietnia 2011 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie  Trybunalskim odbył się Dzień Pamięci o Holocauście , zorganizowany przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

    Pierwszym punktem spotkania była projekcja filmu Ewy Szprynger pt. Już nie ma tych miasteczek, opowiadającego o nieistniejącym żydowskim miasteczku – Tarłowie, w którym pozostała jedynie pamięć o Żydach wywiezionych do obozów koncentracyjnych.
    Następnie wykład pt. Piotrkowska społeczność żydowska wygłosiła Anna Rzędowska – nauczycielka, publicystka, historyk-regionalistka. Prelegentka omówiła wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem integralnej części Piotrkowa, jaką przez kilka stuleci stanowiła dzielnica żydowska, nazywana Żydowskim Miastem.
    Kolejnym punktem spotkania było otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN Oddział w Łodzi Zagłada żydowskich miasteczek, do której wprowadzenia dokonał pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi Adam Sitarek. Spotkanie zakończyła projekcja filmu Kamy Veymont pt. Hotel Polski. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, zarówno osób starszych, jak i młodzieży. Można ją oglądać do końca kwietnia. Należy podkreślić wyjątkowość spotkania, wynikającą z faktu, iż Miejska Biblioteka Publiczna mieści się w budynku dawnej synagogi. Na spotkaniu obecny był m.in. Piotr Piluk – członek Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce; redaktor działu polskiego miesięcznika „Słowo Żydowskie”, który wyraził podziękowania dla organizatorów spotkania oraz podkreślił niezwykłą wartość tego typu inicjatyw.
Na mocy porozumienia o współpracy, zawartego między Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Aresztem Śledczym w Piotrkowie, wykład dotyczący piotrkowskiej społeczności żydowskiej został tego dnia przedstawiony również w Areszcie Śledczym w Piotrkowie.

Od lewej: Przewodniczący Klubu "Grota" w Piotrkowie Paweł Wąs; dyrektor MBP Renata Wojtczak
 
Przemawia Piotr Piluk
 
 
 
 
Przemawia Anna Rzędowska
 
Przemawia Adam Sitarek z OBEP IPN w Łodzi
 
 
Młodzież z ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim
 


Wybory 2016-2020

 


Uniwersytet

Jana Kochanowskiego

w Kielcach

Filia w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Słowackiego 114/118
97-300 Piotrków Tryb.

centrala: (44)7327400
fax: (44)7327405

NIP: 657-02-34-850

REGON: 000001407-00034

Millennium Bank
nr 31 1160 2202 0000 0003 3754 1719

 

facebooknkyoutube

eng DEPARTMENT OF ENGLISH STUDIES

wu

wu

dn

Partnerzy UJK

dysponenda

 niepelnosprawni

Początek strony