rekrutacja 2013/2014

Homelistopad 2011POECI - WIZYTÓWKĄ UJK!

POECI - WIZYTÓWKĄ UJK!

Dwunastu poetów, a jednocześnie autorów własnych książek literackich, przyjechało do piotrkowskiej Filii UJK, by promować swą twórczość literacką przed przedstawicielami władz uczelni oraz miasta, a także redaktorami i krytykami literackimi.

    Z okazji 30-lecia Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim uczelnię odwiedziło dwunastu autorów książek poetyckich. Poeci są absolwentami Wydziału Filologiczno–Historycznego. Podczas studiów należeli do Studenckiego Koła Literatów, gdzie pod czujnym okiem uznanej poetki, publicystki i krytyka - dr Danuty Muchy, aktywnie uczestniczyli w warsztatach kreatywnego pisania. – Dzięki przynależności do koła literatów studenci mieli możliwość rozwijania pisarskiej pasji i przede wszystkim prezentacji swoich utworów przed publicznością. Jestem jedną z osób, które dzięki współpracy z panią dr Danutą Muchą, ukończyły UJK z książką literacką w dorobku, a to o czymś świadczy – mówi Martyna Rokita, autorka tomu „Tańczę z wiatrem”(2010). – Dwunastu znakomitych autorów i dwanaście tomów poetyckich (w tym dramatów), to niebywały sukces wszystkich i każdego z osobna. Nie słyszałam o żadnej innej uczelni, której mury opuszcza tak wielu studentów z takim dorobkiem literackim  – opowiada dr Danuta Mucha.
     Młodzi literaci swoje utwory publikowali w czasie studiów w prestiżowych ogólnopolskich pismach literacko-artystycznych, takich jak „Znaj”, „Akant”, czy „Horyzonty”. Wielu debiutowało na łamach „Tygodnia Trybunalskiego”. Ponadto artyści niejednokrotnie zajmowali wysokie miejsca w licznych konkursach na terenie Polski i nie tylko, przynosząc chlubę uczelni oraz miejscowościom, z których pochodzą.
Spotkanie, którego inicjatorką była dr Danuta Mucha, zaszczycili swoją obecnością: Dziekan Wydziału Filologiczno–Historycznego dr hab. prof. UJK Zygmunt Matuszak, dr hab. prof. UJK Wojciech Piotrowski, członek zarządu powiatu piotrkowskiego Agata Wojtania, wiceprezes łódzkiego oddziału Związku Literatów Polskich Daniela E. Zajączkowska, redaktor-wydawca Piotr Morawicz, ilustratorka dr Joanna Hrk oraz studenci Filii UJK. Autorzy prezentowali po dwa wybrane utwory z tomików oraz opowiadali o swoich dalszych planach twórczych. Zjazd okazał się znakomitą okazją do dyskusji na temat poezji i wzajemnej wymiany artystycznych doświadczeń.
Wiadomo już, że do grona dwunastu autorów, niebawem dołączą kolejni, bowiem w przygotowaniu są już następne książki nowych autorów-studentów, członków SKN Literatów w Filii UJK, którego opiekunem jest dr Danuta Mucha.

Autor: SM

Kliknij zdjęcie aby je powiększyć

 

Wybory 2016-2020

 


Uniwersytet

Jana Kochanowskiego

w Kielcach

Filia w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Słowackiego 114/118
97-300 Piotrków Tryb.

centrala: (44)7327400
fax: (44)7327405

NIP: 657-02-34-850

REGON: 000001407-00034

Millennium Bank
nr 31 1160 2202 0000 0003 3754 1719

 

facebooknkyoutube

eng DEPARTMENT OF ENGLISH STUDIES

wu

wu

dn

Partnerzy UJK

dysponenda

 niepelnosprawni

Początek strony