Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

18-03-2021

Moja wspaniała przygoda z Erasmusem!

Studenci w grupie pozują do zdjęcia w tle labirynty z żywopłotu

W ramach programu Erasmus+ spędziłam dwa semestry we Włoszech w miejscowości Viterbo położonej 80 km na północ od Rzymu. Spotkałam wiele osób, które powiedziały mi, że wyjazd na Erasmusa był jedną z najlepszych decyzji, jaką podjęli w życiu. Postanowiłam to sprawdzić i rzeczywiście tak jest! Polecam w 100% i śmiało mogę stwierdzić, że wyjazd ten jest jednym z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu!

Na wymianę pojechałam z kolegą. Pomimo początkowych obaw odnośnie innej kultury, nieznajmości języka oraz mieszkania przez parę miesięcy w innym państwie, wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych komplikacji. Do Viterbo przylecieliśmy 25 września 2019 r.

Mieszkaliśmy w akademiku przez 5 miesięcy (miejsce przyjazne, wyposażone w siłownię, pokój gier oraz wiele innych udogodnień dla studentów). Większość zajęć była prowadzona w języku włoskim jednak spotkałam się z ogromną życzliwością i chęcią pomocy ze strony wykładowców, którzy udostępnili mi materiały w języku angielskim. Egzaminy odbywały się pisemnie lub ustnie.

Poznałam osoby z różnych krajów (Bułgarii, Rumunii, Chin, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Gruzji…); do tej pory utrzymuje kontakt z niektórymi!

Ponadto zwiedziłam wiele pięknych miejsc oraz zapoznałam się z kulturą i kuchnią włoską. Wszystkie wyjazdy i spotkania organizowała grupa ASES. Codziennie można było uczestniczyć w różnych aktywnościach. Bardzo pozytywne wrażenie wywarła na mnie ta organizacja, złożona z kilkunastu osób (głównie studentów). Włosi są niezwykle gościnnym narodem. Osoby, które dane mi było tam spotkać z pewnością zostaną w mojej pamięci na długo.

Erasmus, to jednak nie tylko nauka, choć jej naprawdę było sporo, to przede wszystkim relacje! Dzięki temu programowi poznałam ludzi z całego świata! Udało mi się stworzyć przyjaźnie i zwiedzić kilka nowych miejsc. Jeżeli chodzi o koszty życia we Włoszech, to niestety nie są one tanie. Opłata za akademik każdego miesiąca wynosiła 186 € + koszty utrzymania (500-600 €).

Wyjazd na Erasmusa to świetna okazja na samorealizację, otwarcie się na ludzi, na wyzwania. To także poszerzanie swoich horyzontów i odkrywanie nie tylko nowych miejsc, ale przede wszystkim samego siebie. Mogę śmiało powiedzieć, że Erasmus zmienił moje życie na lepsze! Polecam z całego serca!

ZOBACZ GALERIĘ

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.

Nasz profil na Facebook
YouTube