Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

19-03-2021

Przygoda z Erasmusem na Uniwersytecie Łotewskim

studenci stoją na jednej nodze udając samoloty przy pomniku który ma taką samą pozycję

Poczytajcie jak Ola Warchoł, studentka III roku filologii angielskiej, opowiada o swojej przygodzie z Erasmusem na Uniwersytecie Łotewskim.

University of Latvia (Łotwa)

W ramach programu Erasmus+ wyjechałam na wymianę do Rygi na Łotwie, gdzie miałam okazję studiować filologię angielską na jednej z najlepszych uczelni krajów bałtyckich, a mianowicie na Uniwersytecie Łotewskim.
Bez wątpienia mogę powiedzieć, że było to najlepsze pięć miesięcy mojego studiowania, a może nawet życia.

Uniwersytet Łotewski to piękne i bardzo klimatyczne miejsce. Wchodząc do głównego budynku, można poczuć, jakby wchodziło się do całkowicie innej rzeczywistości, dzięki pięknym drewnianym regałom pełnych wybitnych książek, przepięknej architektury oraz półmroku. Uniwersytet ten to kilkadziesiąt różnych budynków, rozsianych po całej Rydze. Różniących się od siebie architekturą, oraz oczywiście klimatem.

Moja Erasmusowa przygoda odbywała się podczas pandemii koronawirusa, jednak nie przeszkodziło to
w studiowaniu, podróżach oraz korzystaniu z uroków życia w całkowicie innym państwie. Przez pierwsze dwa miesiące wymiany, miałam możliwość studiowania stacjonarnego, więc wystarczyło mi czasu, aby podziwiać budynki uniwersyteckie oraz poznać wielu studentów z samej Łotwy, jak i całego świata. Nauka na Uniwersytecie Łotewskim nie należała do najłatwiejszych, jednak z ogromnym zaangażowaniem oraz pomocą ze strony wykładowców, bez żadnych problemów udało mi się zaliczyć ten semestr.

Podczas wyjazdu, jednym z największych plusów jest możliwość poznania ludzi z całego świata – od Meksyku, po Jordanię, Gruzję czy Tajwan. Studenci Erasmusa to osoby, które nigdy się nie nudzą i zawsze zobaczysz uśmiech na ich twarzach, więc nie wiem czy można wyobrazić sobie lepszych towarzyszy do odkrywania nowych miejsc, czy korzystania z uroków bycia studentem. Razem z moimi Erasmusowymi przyjaciółmi przeżyliśmy niejedną niesamowitą przygodę, a nasza znajomość trwa do tej pory i jestem pewna, że jeszcze nie raz się spotkamy.

Erasmus+ to nie tylko podróże i imprezy, ale także szlifowanie swoich umiejętności językowych. W tym semestrze stałam się bardziej pewna siebie i nauczyłam się swobodnie mówić po angielsku, rozumiejąc akcenty, które do tej pory były dla mnie ogromnym wyzwaniem.

Bardzo dziękuję UJK za możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus+, oraz zachęcam wszystkich studentów do skorzystania z tej okazji, ponieważ nie ma ani jednej rzeczy, której można by żałować po takim wyjeździe. Nie zastanawiajcie się dłużej i składajcie dokumenty na wymianę, bo przygoda czeka!

ZOBACZ GALERIĘ

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.

Nasz profil na Facebook
YouTube