Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

28-05-2019

Profesor Zygmunt Matuszak (1950-2019)

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 maja 2019 r. zmarł nagle nasz pracownik, profesor Zygmunt Matuszak.

Nabożeństwo żałobne i uroczystości pogrzebowe sp. Zygmunta Matuszaka odbędą się w dniu 1.06.2019 roku o godz. 10.00 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia NMP ul. Rynek Piastowski 23, Rozprza.


Profesor dr hab. Zygmunt Matuszak urodził się w 1950 r. we Wschowej. Do roku 2002 był związany naukowo i dydaktycznie z Akademią Obrony Narodowej, by następnie podjąć pracę w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dał się poznać jako doskonały nauczyciel akademicki, naukowiec oraz organizator. W latach 2006–2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego, następnie w latach 2008–2012 dziekana tego wydziału, by w kadencji 2012-2016 zostać prorektorem ds. Filii. W ostatnich latach działalności pracował w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego, kierując jej działalnością.
Zainteresowania badawcze profesora Zygmunta Matuszaka oscylowały wokół zagadnień związanych z historią najnowszą oraz z historią bezpieczeństwa i wojskowości. Był autorem licznych cenionych prac z tego zakresu, a także promotorem i wychowawcą kilku pokoleń piotrkowskich studentów.
Zasługi profesora Zygmunta Matuszaka zostały docenione licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Profesor Zygmunt Matuszak na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako ciepły i życzliwy Kolega oraz Wykładowca.

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.

Nasz profil na Facebook
YouTube