Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

09-04-2020

Zapraszamy do zabawy!

zabawy

Dziś z powodu epidemii nie pracują szkoły, dzieci spędzają kolejne tygodnie w domach. Dlatego mogą przydać się im gry i zabawy, które ułatwiały spędzanie długich wieczorów wtedy, gdy nie znano telewizji i internetu. O wielu z nich zapomniano nie dlatego, że nie były atrakcyjne. Wręcz przeciwnie! Były to ulubione domowe gry i zabawy naszych praprapradziadków. Zapewne właśnie dlatego, że znał je każdy, nie opisywano ich od kilkudziesięciu lat. Dziś warto je przypomnieć.
W najbliższych tygodniach będziemy przygotowywali je wspólnie z Muzeum Zabawek i Zabawy. Pierwsze z nich są dostępne na stronie:

Zabawy z dawnych lat nadal bawią

By zaciekawić wszystkich zainteresowanych tymi zabawami, proponujemy jedną, całkiem współczesną:

„Palindromy”
Kilka słów wprowadzenia: Palindromy to niezwykłe wyrazy. Gdy czyta się je od początku i wspak, to zawsze znaczą to samo. Gdy przeczytamy tak słowo KAJAK, to zawsze będzie znaczyło to samo, podobnie jak: OKO lub POTOP albo SOS. Spróbujcie wspólnie ułożyć jak najwięcej takich wyrazów.
Co trzeba przygotować: długopis i kartkę papieru.
Schemat przebiegu: Wszyscy wspólnie zapisują na kartce słowa, które da się przeczytać zarówno od początku do końca, jak i wspak, a one zawsze będą znaczyły to samo. Kto wymyśli taki wyraz, może w nagrodę prawo pokazać innym jakieś ćwiczenie. Ile będzie liter w wymyślonym wyrazie, tyle razy wszyscy muszą powtórzyć to ćwiczenie.
Uwaga, uwaga! Zanim przystąpicie do zabawy, wykonajcie cztery ćwiczenia. Pierwsze powtórzcie pięć razy, bo tyle jest liter w słowie „KAJAK”. Później inne ćwiczenia powtórzcie kolejno po: trzy, pięć i znowu trzy razy (sami wiecie dlaczego).

Dla zachęcenia wszystkich do zapoznania się ze stroną Muzeum, dodamy jeszcze jedną grę, którą opisano pierwszy raz w 1821 r. (Wydany anonimowo, Zbiór rozmaitych zabaw w posiedzeniach czyli sztuka bawienia się we wszystkich porach roku tak na wolnem powietrzu, jako też w domu zawierająca naylepsze gry, śpiewy, wiersze, powieści, zagadki i różne sztuki dla wesołych familii, Nakładem Wilhelma Bogumiła Korna, Wrocław 1821):

„Konwent narodowy”
Kilka słów wprowadzenia: Nie wiadomo z jakiego powodu grze tej nadano tak wymyślną nazwę. Na zastanawianie się nad tym przyjdzie czas, gdy poznamy ją bliżej. Zaczynamy!
Co trzeba przygotować: cztery różne klocki, talerz (styropianowy, plastikowy lub tekturowy), liczne inne przybory (choćby znowu klocki).
Przebieg: Na stole ustawiamy talerz podparty na czterech różnej wielkości klockach (ma być on celowo niezbyt stabilny). Kolejno każdy uczestnik układa na nim po jednym przyborze (choćby klocku). Po czyim ruchu talerz upadnie, ten przegrywa. Wielokrotne powtórzenia.

dr Piotr Winczewski

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.

Nasz profil na Facebook
YouTube