Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

GALERIA

W dniach 19-21 maja 2021 roku odbyła się Trzecia Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo Euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej” organizowana przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem tegorocznej edycji było przeciwdziałanie zagrożeniom Federacji Rosyjskiej dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Ze względu na reżim sanitarny konferencja odbyła się w trybie ONLINE, na platformie MS Teams. W wydarzeniu uczestniczyło 73 prelegentów, w tym 52 reprezentantów Polski i 21 zagranicznych. Uczestnicy reprezentowali 24 krajowe ośrodki naukowe, m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie oraz 11 zagranicznych, m.in. Center for European Policy Analysis, NATO Deep, New Generation Warfare Centre, USA, Europee Dialogue, Krajową Szkołę Administracji Publicznej i Stosunków Międzynarodowych w Rumunii, Duński Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Południowej Danii. W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: Ray Wójcik, dyrektor Center for European Policy Analysis w Polsce, Senior Fellow Mark Voyger, Center for European Policy Analysis, Phillip Petersen, New Generation Warfare Centre, USA, Greg Melcher, New Generation Warfare Centre, USA, Uffe Hvidkaer, Europee Dialogue, Dania, John Onuoha, Europee Dialogue, Nigeria, Maria Avdeeva, European Expert Association, dyrektor ds. Badań, Ukraina, dr Sergiy Nizhynskyi, doradca wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, doradca strategiczny wiceministra ds. europejskiej integracji euroatlantyckiej, Ukraina, prof. dr hab. Marek Wrzosek, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, dr hab. Andrzej Soboń, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie oraz dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Marek Leszczyński, prof. UJK. Referaty wygłoszone przez prelegentów ukażą się w monografiach pokonferencyjnych, których wydanie planowane jest w 2021 roku.

Poczytajcie jak Ola Warchoł, studentka III roku filologii angielskiej, opowiada o swojej przygodzie z Erasmusem na Uniwersytecie Łotewskim. University of Latvia (Łotwa) W ramach programu Erasmus+ wyjechałam na wymianę do Rygi na Łotwie, gdzie miałam okazję studiować filologię angielską na jednej z najlepszych uczelni krajów bałtyckich, a mianowicie na Uniwersytecie Łotewskim. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że było to najlepsze pięć miesięcy mojego studiowania, a może nawet życia. Uniwersytet Łotewski to piękne i bardzo klimatyczne miejsce. Wchodząc do głównego budynku, można poczuć, jakby wchodziło się do całkowicie innej rzeczywistości, dzięki pięknym drewnianym regałom pełnych wybitnych książek, przepięknej architektury oraz półmroku. Uniwersytet ten to kilkadziesiąt różnych budynków, rozsianych po całej Rydze. Różniących się od siebie architekturą, oraz oczywiście klimatem. Moja Erasmusowa przygoda odbywała się podczas pandemii koronawirusa, jednak nie przeszkodziło to w studiowaniu, podróżach oraz korzystaniu z uroków życia w całkowicie innym państwie. Przez pierwsze dwa miesiące wymiany, miałam możliwość studiowania stacjonarnego, więc wystarczyło mi czasu, aby podziwiać budynki uniwersyteckie oraz poznać wielu studentów z samej Łotwy, jak i całego świata. Nauka na Uniwersytecie Łotewskim nie należała do najłatwiejszych, jednak z ogromnym zaangażowaniem oraz pomocą ze strony wykładowców, bez żadnych problemów udało mi się zaliczyć ten semestr. Podczas wyjazdu, jednym z największych plusów jest możliwość poznania ludzi z całego świata – od Meksyku, po Jordanię, Gruzję czy Tajwan. Studenci Erasmusa to osoby, które nigdy się nie nudzą i zawsze zobaczysz uśmiech na ich twarzach, więc nie wiem czy można wyobrazić sobie lepszych towarzyszy do odkrywania nowych miejsc, czy korzystania z uroków bycia studentem. Razem z moimi Erasmusowymi przyjaciółmi przeżyliśmy niejedną niesamowitą przygodę, a nasza znajomość trwa do tej pory i jestem pewna, że jeszcze nie raz się spotkamy. Erasmus+ to nie tylko podróże i imprezy, ale także szlifowanie swoich umiejętności językowych. W tym semestrze stałam się bardziej pewna siebie i nauczyłam się swobodnie mówić po angielsku, rozumiejąc akcenty, które do tej pory były dla mnie ogromnym wyzwaniem. Bardzo dziękuję UJK za możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus+, oraz zachęcam wszystkich studentów do skorzystania z tej okazji, ponieważ nie ma ani jednej rzeczy, której można by żałować po takim wyjeździe. Nie zastanawiajcie się dłużej i składajcie dokumenty na wymianę, bo przygoda czeka!

W ramach programu Erasmus+ spędziłam dwa semestry we Włoszech w miejscowości Viterbo położonej 80 km na północ od Rzymu. Spotkałam wiele osób, które powiedziały mi, że wyjazd na Erasmusa był jedną z najlepszych decyzji, jaką podjęli w życiu. Postanowiłam to sprawdzić i rzeczywiście tak jest! Polecam w 100% i śmiało mogę stwierdzić, że wyjazd ten jest jednym z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu! Na wymianę pojechałam z kolegą. Pomimo początkowych obaw odnośnie innej kultury, nieznajmości języka oraz mieszkania przez parę miesięcy w innym państwie, wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych komplikacji. Do Viterbo przylecieliśmy 25 września 2019 r. Mieszkaliśmy w akademiku przez 5 miesięcy (miejsce przyjazne, wyposażone w siłownię, pokój gier oraz wiele innych udogodnień dla studentów). Większość zajęć była prowadzona w języku włoskim jednak spotkałam się z ogromną życzliwością i chęcią pomocy ze strony wykładowców, którzy udostępnili mi materiały w języku angielskim. Egzaminy odbywały się pisemnie lub ustnie. Poznałam osoby z różnych krajów (Bułgarii, Rumunii, Chin, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Gruzji...); do tej pory utrzymuje kontakt z niektórymi! Ponadto zwiedziłam wiele pięknych miejsc oraz zapoznałam się z kulturą i kuchnią włoską. Wszystkie wyjazdy i spotkania organizowała grupa ASES. Codziennie można było uczestniczyć w różnych aktywnościach. Bardzo pozytywne wrażenie wywarła na mnie ta organizacja, złożona z kilkunastu osób (głównie studentów). Włosi są niezwykle gościnnym narodem. Osoby, które dane mi było tam spotkać z pewnością zostaną w mojej pamięci na długo. Erasmus, to jednak nie tylko nauka, choć jej naprawdę było sporo, to przede wszystkim relacje! Dzięki temu programowi poznałam ludzi z całego świata! Udało mi się stworzyć przyjaźnie i zwiedzić kilka nowych miejsc. Jeżeli chodzi o koszty życia we Włoszech, to niestety nie są one tanie. Opłata za akademik każdego miesiąca wynosiła 186 € + koszty utrzymania (500-600 €). Wyjazd na Erasmusa to świetna okazja na samorealizację, otwarcie się na ludzi, na wyzwania. To także poszerzanie swoich horyzontów i odkrywanie nie tylko nowych miejsc, ale przede wszystkim samego siebie. Mogę śmiało powiedzieć, że Erasmus zmienił moje życie na lepsze! Polecam z całego serca!

W dniu 12 września 2020 roku odbyło się uroczyste rozdanie świadectw dla słuchaczy studiów podyplomowych :Kadry i Płace” (II edycja) oraz „Rachunkowość, finanse i podatki” (I edycja). Wszystkich słuchaczom serdecznie dziękujemy za wytrwałość i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.

Tegoroczna edycja Juwenaliów była wydarzeniem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Studenckie świętowanie odbywało się w formie zdalnej. Finał inicjatywy miał miejsce 19 czerwca - z okazji zakończenia zajęć dydaktycznych - pod hasłem: Koronawirus panuje na świecie, więc Juwenalia będą w Internecie, e-nauczaniu mówimy pas, e-juwenalia nadszedł ich czas. Jednak już od początku czerwca Samorząd studencki przeprowadzał konkursy, a także dzielił się wspomnieniami z poprzednich edycji. Podczas finału, który udostępniono na portalu Facebook w formie streamingu, wyłoniono zwycięzców: Studenta i Studentkę roku 2020, najlepiej przebranego studenta - co oczywiście związane było z e-korowodem, a także wyróżniono autorów najciekawszych wspomnień z ostatnich Juwenaliów. Prócz tego odbyły się trzy koncerty: SMKKPM - Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Hell Rose oraz Bodzis. Transmisja cieszyła się dużym powodzeniem, dzięki czemu studenci mogli przeżyć swoje święto w nietypowej, lecz bardzo ciekawej formie. Inicjatywa odbyła się dzięki wsparciu: - Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim, - Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, - Piotrkowie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego, - Pizzeria Esposito, - Barber Shop Warsztat, - 313 Garage, Stajnia łódzka Mustang Klub Polska, - Human Machine, - Mydlarnia u Franciszka, - Aleksandra Leśniewska zabiegi keratynowe, - Jakub Baur - zakład fryzjerski, - Piotrkowski Klub Sportowy Polonia, - Pub Ósemka, - Kserox Serwis, Serdecznie dziękujemy za wsparcie i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie Juwenaliów! Wyniki konkursów: Student/Studentka roku 2019/2020 1. Aleksandra Banasiak 2. Anna Gadecka 3. Martyna Grelowska 1. Filip Machura 2. Damian Michalski 3. Mateusz Lizut Najlepsze Juwenaliowe Przebranie 1. Aleksandra Banasiak 2. Martyna Grelowska 3. Izabela Gandziarowska Najciekawsze Juwenaliowe Wspomnienie 1. Izabela Gandziarowska 2. Martyna Grelowska 3. Marcin Saciński

"1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to tytuł wystawy, którą od 01.03.2020r. można oglądać przed wejściem do Czytelni Biblioteki Filii (budynek A, 1 p.)

W dniu 3 marca 2020 r. w Filii UJK odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Programu Erasmus + dla studentów oraz wykładowców naszej Uczelni. Spotkanie zorganizowała mgr Iwona Puścian, Filialny Koordynator Programu Erasmus +, we współpracy z Działem Wymiany i Współpracy Międzynarodowej UJK w Kielcach. Podczas spotkania zostały omówione ogólne warunki uczestnictwa w programie oraz zasady realizowania studiów i praktyk na uczelniach zagranicznych. Studenci chętni do skorzystania z wyjazdu w ramach Programu Erasmus + mają okazję do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności oraz poznania kultury odwiedzanego kraju. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Szczegółowe informacje na temat Programu Erasmus + można uzyskać u Filialnego Koordynatora mgr Iwony Puścian (iwona.puscian@ujk.edu.pl)

W dniu 2 marca 2020 r. w Filii UJK gościł Prorektor ds. medycznych prof. zw. dr hab. Stanisław Głuszek. Prorektor spotkał się z pracownikami Filii. Przedstawił również swoją koncepcję rozwoju Uniwersytetu, podkreślając rolę i znaczenie Filii. Istotna dla naszej społeczności była deklaracja wsparcia ze strony Collegium Medicum w pracach nad utworzeniem nowego kierunku pielęgniarstwo.

W dniu 22.02.2020 r. odbył się trzeci już bal Karnawałowy zorganizowany dla studentów Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Mali żacy, przemienieni tego dnia w barwnych bohaterów ze świata baśni i bajek, byli gośćmi królewskiej pary, dla której- w trosce o pokój zagrożony przez nadciągające niebezpieczeństwo - wykonywali różnorodne zadania, walczyli ze smokiem i rozwiązywali skomplikowane zagadki. Spotkali na swej drodze ciekawe postaci - głodnego krasnoluda, leniwego pastuszka, nadwornego artystę, karczmarkę, zwariowanego alchemika czy zapracowanego mnicha. Nie zabrakło również tanecznych pląsów oraz słodkości. Dziękujemy studentom kierunku historia oraz administracja za zaangażowanie oraz bohaterskie odgrywanie powierzonych ról.

W dniu 14 lutego 2020 r. odbył się V Koncert Karnawałowy zorganizowany przez Filię UJK oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego i Piotrkowską Orkiestrę Kameralną. Ta szczególna data przypadająca w Święto Zakochanych spowodowała, że wielu uczestników tego wydarzenia wybrało koncert, jako miły sposób spędzenia czasu. Orkiestra pod batutą Ewy Izydorczyk – Grzelak zaprezentowała bardzo różnorodny repertuar. Pojawiły się przeboje zespołu Queen, Brathanki, Kayah i Bregovih, nie zabrało również utworów Stanisława Moniuszki, Johanna Straussa i Grigorasa Dinicu. Dziękujemy za liczne przybycie.

W sobotę 1 lutego 2020 roku po raz kolejny odbyły się zajęcia przygotowane dla słuchaczy pierwszego i drugiego roku PUPW. Pierwszaki odwiedzili interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. Wycieczka dostarczyła dzieciom sporą dawkę wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych oraz na temat historii prądu i działalności kopalni węgla. Natomiast słuchacze drugiego roku w Bibliotece Filii UJK samodzielnie dokonali redakcji tekstu oraz zaprojektowali jego układ wzbogacając go w odpowiednie ilustracje. Ponadto młodzi pasjonaci czytania stworzyli projekt okładki i strony tytułowej. Zwieńczeniem tworzenia własnej książki było samodzielne wklejenie przez dzieci znaku własnościowego Exlibris.

W dniu 29 stycznia br. w Filii UJK odbył się wykład Mirosława Koźlakiewicza Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki Cedrob. Wystąpienie poruszało kwestie historii przemian gospodarczych, które nastąpiły w latach dziewięćdziesiątych. Nasz gość wypowiadał się na temat rozwoju gospodarki Polski z perspektywy przedsiębiorcy, a także przedstawił sytuację kraju na arenie międzynarodowej we wspominanym wyżej okresie.

W dniu 22 stycznia 2020 roku studenci I roku administracji piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego udali się do Warszawy, aby uczestniczyć w zajęciach studyjnych w Najwyższej Izbie Kontroli. NIK jako naczelny i niezależny organ kontroli państwowej już od ponad 100 lat ocenia funkcjonowanie państwa i gospodarowanie środkami publicznymi w Polsce. Studenci w trakcie pobytu mieli możliwość poznać fascynującą historię Instytucji oraz zasady jej funkcjonowania, przybliżone przez p. Jolantę Kruszewską – Głównego specjalistę w Biurze Organizacyjnym NIK. Warto nadmienić, że zajęcia odbywające się w różnych instytucjach administracji państwowej i samorządowej są stałym elementem kształcenia na kierunku administracja.

Dobiegły końca Ferie z UJK. W dniach 20-24 stycznia br., podczas ośmiogodzinnych zajęć, dzieci brały udział w grach i zabawach językowych i sportowych oraz w warsztatach teatralnych, plastycznych i plecionkarskich. Poznawały zasady zakładania własnej firmy, udzielania pierwszej pomocy, przeprowadziły rozprawę sądową i wraz z Królową Elżbietą parzyły angielską herbatkę. Dziękujemy Piotrkowskiemu Bractwu Akademickiemu im. Zygmunta I Starego, studentom, wykładowcom i pracownikom za zaangażowanie w przygotowanie i realizację programu tegorocznych Ferii.

Studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim pod opieką dr Agnieszki Rogozińskiej w dniu 22 stycznia 2020 roku gościli z wizytą studyjną w piotrkowskim Areszcie Śledczym. Wizyta była kolejną inicjatywą zorganizowaną w ramach „Akademii Bezpiecznej Przyszłości”. Studenci mieli okazję m.in. zapoznać się z infrastrukturą i zasadami funkcjonowania Aresztu Śledczego, warunkami pracy w Służbie Więziennej oraz wysłuchać prelekcji Dyrektora Aresztu pułkownika Krzysztofa Mrówczyńskiego na temat historii więziennictwa w Piotrkowie Trybunalskim.

W dniu 16 stycznia 2020 roku w Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie z dr. hab. Mirosławem Banasikiem, prof. UJK oraz dr Agnieszką Rogozińską. Osoby te były głównymi organizatorami I-ej Międzynarodowej Konferencji Naukowej BEZPIECZEŃSTWO EUROATLANTYCKIE I POLITYKA FEDERACJI ROSYJSKIEJ, która odbyła się 23-24 maja 2019 r. pod egidą UJK w Piotrkowie Trybunalskim. Jednym z ważnych efektów końcowych tej konferencji jest ukazanie się artykułów zebranych i wydanych w kilku monografiach. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu dr. hab. Mirosława Banasika, prof. UJK na temat aktualnych problemów bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na wykład i prezentację pokonferencyjnego dorobku publikatorskiego w postaci 5 monografii.

W dniu 17 grudnia 2019 roku Dziekan Filii dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK przeprowadził wykład dla uczniów III LO w Piotrkowie Trybunalskim. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, ponieważ Profesor skupił się na najciekawszych aspektach związanych z dziejami Bizancjum. Przedstawił licealistom nieznane dotychczas fakty oraz rozwinął popularne kwestie. Dziękujemy III LO za duże zainteresowanie.

W dniu 18.12.2019 w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim (bud. B, I piętro) odbyło się otwarcie wystawy "Dzieje unii polsko-litewskiej w latach 1492-1569. Od unii dynastycznej do realnej". Autor wystawy dr Dominik Szulc przedstawił swoje wnioski z przeprowadzonych badań oraz opowiedział o licznych wyjazdach na Białoruś i Ukrainę, które wzbogaciły jego pracę naukową. Uczestnicy inicjatywy zostali w bardzo ciekawy sposób zaznajomieni z dziejami unii. Wystawę zorganizowano w ramach projektu zrealizowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w Instytucie Historii im. T. Manteuffla PAN. Na zakończenie autor wygłosił bardzo ciekawy wykład pt. „Unia Lubelska – między wizją malarską a wiedzą historyczną”, w którym dokonał wnikliwej analizy twórczości Jana Matejki. Wystawa otwarta będzie do końca stycznia 2020 r.

Przedstawienie dla dzieci "Baśniowe przygody" 16 grudnia 2019 roku w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się przedstawienie pt. „Baśniowe przygody” dla dzieci piotrkowskich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Przedstawienie przygotowane zostało przez studentów II roku kierunku pedagogika studiów stacjonarnych, specjalność: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego. Przestawienie przygotowano pod kierunkiem dr Izabeli Kiełtyk-Zaborowskiej oraz dr Olgi Zameckiej-Zalas.

W dniu 14 grudnia w Bibliotece Filii odbyły się zajęcia dla studentów drugiego roku Uniwersytetu Pierwszego Wieku. W cyklu zajęć zatytułowany „Akademia Słowa” pracownicy biblioteki przygotowali temat „Gdzie mieszka książka?”. Mali studenci utrwalili wiadomości o bibliotece i zasadach zachowania się w niej. Na podstawie własnych wypowiedzi zredagowali „Regulamin biblioteczny”. Poznali drogę książki od księgarni do czytelnika. Samodzielnie stemplowali i oklejali nowe książki, a następnie ustawiali je na półkach bibliotecznych. Nie mogło również zabraknąć zwiedzania biblioteki. Szczególne wrażenie na dzieciach zrobiły magazyny, w których „mieszkają książki”. Dzieci z uwagą przyjrzały się również „starym księgom” i innym zbiorom specjalnym. Na zakończenie zajęć studenci otrzymali „Kartę Honorowego Czytelnika”. Mamy nadzieję, że to nie było ostanie spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Pierwszego Wieku w Bibliotece Filii. Mamy już pomysł na kolejne zajęcia!

Program Legia Akademicka W dniu 12 grudnia 2019 r. w Filii UJK odbyło się spotkanie promocyjno-informacyjne dotyczące programu Legia Akademicka. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Łodzi oraz przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Tomaszowa Mazowieckiego. Atrakcją wydarzenia był statyczny pokaz uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Żandarmerii Wojskowej z Łasku. Program LA jest skierowany do studentów, którzy podczas wakacji chcieliby odbyć szkolenie wojskowe. Zainteresowane osoby mogą składać wnioski o przystąpienie do programu do 3 stycznia 2020 r. Informacje i składanie wniosków: Izabela Jasewicz Promocja i współpraca środowiskowa pok. 5 (bud. B) Tel. 44 732 74 18

W dniu 2.12.2019 r., dzięki współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim, studenci UJK pierwszego roku filologii angielskiej zostali zaproszeni do udziału w Dialogu Obywatelskim w Łodzi pt. „ Nowa Komisja Europejska – cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo w dobie transformacji cyfrowej”. Gościem Dialogu była Małgorzata Figwer, specjalista ds. polityki w Komisji Europejskiej.

„Akademia Bezpiecznej Przyszłości” kierunku bezpieczeństwo narodowe Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim W czwartek 5 grudnia b.r. studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu „Akademii Bezpiecznej Przyszłości”. Gościem wydarzenia był rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, młodszy brygadier mgr Wojciech Paw-likowski. Zebrani studenci wysłuchali prelekcji na temat procedury rekrutacyjnej, ścieżki awansów zawodowych oraz perspektywy rozwoju kariery w szeregach Straży Pożarnej. W trakcie spotkania szczególny nacisk położony został na możliwości wykorzystania w praktyce zawodowej wiadomości zdobytych w ciągu lat studiów. „Akademia Bezpiecznej Przyszłości” to inicjatywa kierunku Bezpieczeństwo Narodowe Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W jej ramach przewidziano cykliczne spotkania studentów zainteresowanych odnalezieniem swojego miejsca na rynku pracy z przedstawicielami zawodów związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. „Akademia Bezpiecznej Przyszłości” to pierwszy krok na drodze decyzji studentów dotyczącej przyszłości i wyboru zawodu. To również bezcenna okazja do rozmowy z zawodowcami, wymiany opinii, podzielenia się wątpliwościami i uzyskania rekomendacji, a przede wszystkim odkrywania i pielęgnowania własnych zainteresowań w konkretnych obszarach zawodowych związanych z bezpieczeństwem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia kolejnych planowanych inicjatyw w ramach „Akademia Bezpiecznej Przyszłości”.

W poniedziałek, 2 grudnia 2019 r, siedzibie Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. Reprezentanci obu instytucji – Dziekan Filii UJK dr hab. Jacek Bonarek oraz Dyrektor GBL dr Wojciech Giermaziak – podkreślali przede wszystkim walory naukowe płynące z powstania w murach uczelni biblioteki o charakterze medycznym. W wydarzeniu udział wzięli zarówno lokalni samorządowcy – Przewodniczący Rady Powiatu Bernard Matyszewski i przedstawiciele władz miasta – Sekretarz Urzędu Miasta Bogdan Munik, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Wiesława Olejnik, a także Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra, dyrektorzy piotrkowskich bibliotek, jak również przedstawiciele środowiska medycznego i szpitali piotrkowskich. Uroczystość uświetniło wystąpienie Pani Wiceminister Zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, która podkreślała, że w ostatnich latach wzrosła zarówno liczba uczelni oferujących kierunki medyczne, jak i wysoka potrzeba na rynku pracy dla zawodów medycznych i okołomedycznych. Zgodnie z programem wykład inauguracyjny wygłoszony przez Marszałka Seniora Sejmu RP Antoniego Macierewicza został połączony z otwarciem specjalnej wystawy „Ułańska Jesień… generał dywizji, doktor medycyny Bolesława Wieniawa-Długoszowski 22 lipca 1881 – 1 lipca 1942”. Wystawa zrealizowana przez Główną Bibliotekę Lekarską w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości będzie otwarta dla zwiedzających do końca grudnia. Natomiast wystawa, która na stałe zagościła w czytelni Oddziału GBL, dotyczy Komendanta Głównego ZWZ/AK gen. Stefana Roweckiego. Kilka słów o Głównej Bibliotece Lekarskiej Jej twórcą i pierwszym dyrektorem był prof. Stanisław Konopka (1896-1982). Powołując do życia Bibliotekę 8 czerwca 1945 r. zrealizował swoją przedwojenną koncepcję centralnej biblioteki państwowej. Spełniała ona wszelkie funkcje nowoczesnej placówki bibliotecznej gromadzącej z założenia kompletną literaturę polską z zakresu medycyny i nauk pokrewnych, jak też ważniejsze pozycje literatury światowej. Udostępniała je, upowszechniała i dokumentowała w formie publikowanej w "Polskiej Bibliografii Lekarskiej", wpływając na rozwój środowiska medycznego. Tak jest do dziś, a biblioteka rozrosła się do 16 oddziałów terenowych rozsianych po całej Polsce. Więcej na www.gbl.waw.pl

W dniu 22 listopada 2019 r., odbyło się otwarcie wystawy fotografii Róży Lesińskiej pt. „Zapisane w kadrze”. Róża Lesińska fotografuje od ponad 22 lat, pasjonuje się krajobrazem i architekturą. Organizatorem wystawy jest Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego. Wystawę w budynku B. na I piętrze UJK będzie można oglądać do końca roku.

Kolejne spotkanie z cyklu „Unia Europejska od kuchni” Spotkanie nt.: „Razem przeciwko manipulacji. Czym jest bezpieczeństwo informacyjne i czy Unia Europejska potrafi reagować na nowe zagrożenia” odbyło się w dniu 21 listopada br. i przeprowadzone zostało przez dr. Bartłomieja Zapałę z Zakładu Teorii Polityki i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta Team Europe. Prelegent poruszył kwestię nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz sposobów reagowania na manipulacje informacyjne. Organizatorem wydarzenia była mgr Iwona Puścian, nauczyciel akademicki Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim, Koordynator ds. Programu Erasmus+ oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim.

W dniu 21 listopada br. w Filii UJK odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt.: „Szkice z dziejów lewicy”, której ideą przewodnią było 100-lecie Sejmu Ustawodawczego oraz 120-lecie PPS w Piotrkowie Trybunalskim. Jej organizatorami byli: Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego, Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Polska Partia Socjalistyczna, Porozumienie Socjalistów oraz wydawnictwo IHISM. Zaproszonych gości powitali dr hab. Janusz Budziński, prof. UJK oraz dr hab. Wojciech Baran-Kozłowski, prof. UJK. Na wstępie odczytany został list, jaki skierował do uczestników konferencji senator RP Wojciech Konieczny. Następnie rozpoczęły się obrady, podczas których referaty wygłosili: Dr inż. Jerzy Stefański – Prezes Stowarzyszenia Ignacego Daszyńskiego Andrzej Ziemski – Redaktor Przeglądu Socjalistycznego Dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. UJK – Filia UJK Piotrków Trybunalski Dr. Hab. Marta Sikora-Kowalska, prof. UŁ – Uniwersytet Łódzki Dr Kamil Piskuła – Uniwersytet Łódzki Dr Mariusz Kardas – Akademia Marynarki Wojennej Dr Aleksy Piasta – Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Dr Maciej Hubka - Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Dr Andrzej Wróbel - Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Dr Tomasz Karbowniczek – badacz niezależny Bartosz Koblenzer – student Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim w ramach asystencji naukowej. Prezentowana tematyka była zróżnicowana. Poruszono m.in. problem obecności kobiet w sejmie IIRP, kwestie związane z doświadczeniem parlamentarnym polskiego ruchu ludowego, różne aspekty myśli politycznej PPS, czy przybliżono wybitne postacie PPS jak I. Daszyński, D. Gross i A. Próchnik.

W dniu 12.11.2019 r. w Filii UJK odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Unia Europejska od kuchni”, zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim. Prowadząca spotkanie Anna Jędrzejewska, zaprezentowała studentom filologii angielskiej zakres działalności Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnikom zostały przedstawione prezentacje multimedialne dotyczące pracy w Parlamencie Europejskim. Była to również wyjątkowa okazja, aby poznać Beatę Połowińską - wieloletniego tłumacza symultanicznego w Parlamencie Europejskim. Przedstawiła ona z jakimi trudnościami tłumacze spotykają się na co dzień w swojej pracy oraz o odpowiedzialności jaka spoczywa na ich barkach . Pod koniec spotkania studenci mieli możliwość czynnego uczestniczenia w dyskusji na temat pracy w PE.

W ubiegły weekend od 24-27 października w Tomaszowie Mazowieckim w Arenie Lodowej rozegrane zostały XXXIV Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Mistrzostwa były otwarciem sezonu łyżwiarskiego w Polsce. Jedną z grona zawodniczek była Karolina Gąsecka, studentka II roku filologii angielskiej na UJK w Piotrkowie Trybunalskim. Wywalczyła 2 złote medale na dystansie 5000m i w mass starcie(bieg ze startu wspólnego) oraz złoty medal w biegu drużynowym (z Natalią Jabrzyk oraz Darią Kopacz), zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski na tych dystansach. Oprócz tego wywalczyła również 2 brązowe medale na 1500m i 3000m. Już za niespełna miesiąc w Tomaszowie Mazowieckim odbędą się zawody Pucharu Świata, które będą najważniejszym wydarzeniem w tym sezonie w łyżwiarstwie szybkim w Polsce. Wyniki na poszczególnych dystansach: 1500 m: 1. Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) 2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 3. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 3000 m: 1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 2. Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) 3. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 5000 m: 1. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 2. Magdalena Borek (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) 3. Joanna Hajduk (Legia Warszawa) Bieg ze startu wspólnego: 1. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 2. Olga Kaczmarek (AZS AWF Katowice) 3. Natalia Czerwonka(KS Arena Tomaszów Mazowiecki) Bieg drużynowy: 1. KS Pilica Tomaszów Maz. (Gąsecka, Kopacz, Jabrzyk ) 2. AZS AWF Katowice (Kapruziak, Kaczmarek, Wojtasik) 3. UKS Orlica Duszniki Zdrój (Jasztal, Glamkowska, Gajewska)

24 października br. odbył się pierwszy z cyklu wykładów otwartych pt.: „To oni odnieśli sukces”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademickie Biuro Karier „Synergia”. Zamierzeniem "Synergii" jest prezentowanie studentom sylwetek Piotrkowian, którzy w ciekawy i efektywny sposób poprowadzili własne kariery zawodowe. Jednostka dąży do tego, aby wchodzący na rynek pracy absolwenci byli świadomi, że po każdym kierunku ukończonym w Filii UJK, będzie można znaleźć satysfakcjonującą pracę. Misją Biura Karier jest przede wszystkim pobudzenie kreatywności wśród studentów, rozwijanie ich ambicji i pasji. Jako pierwsza wystąpiła pani Katarzyna Szyposzyńska, która opowiedziała o swoich zainteresowaniach, rozwoju ścieżki zawodowej, a także o życiu prywatnym, w którym nie brakuje szlachetnych inicjatyw i stałego dążenia do poszerzania kompetencji. Pani Katarzyna zapoznała słuchaczy z procedurami związanymi z zagranicznymi stypendiami oraz zasadami, którymi należy kierować się przy obieraniu własnej drogi zawodowej. Jesteśmy przekonani, że wykład był dla studentów inspirujący i zachęcił ich do wybierania niekonwencjonalnych rozwiązań. Jeszcze raz, bardzo serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Szyposzyńskiej za podzielenie się historią swojego życia zawodowego!

Słoneczna, pokryta winnicami i polami kukurydzy kolorowa Mołdawia stała się miejscem naukowych i poznawczych inspiracji dla studentów pedagogiki-członków SKN"Polska-Wschód", którzy wraz z opiekunem Koła dr Joanną Harazińską, mieli okazję przebywać w tym kraju na zaproszenie Prezydenta Rejonu Glodeni Iona Cojocari oraz Pani Prorektor ds międzynarodowych Uniwersytetu w Bielcach prof. Valentiny Pritcan.

W dniu 04 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020. Podczas swojego przemówienia JM Rektor prof. Jacek Semaniak przedstawił pięćdziesięcioletnią historię Uczelni. Nawiązał również do obecnego rozwoju Uniwersytetu i podejmowanych inwestycji. Po odbyciu uroczystego przyjęcia w poczet studentów, Rektor oraz pozostali zaproszeni goście życzyli studentom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Wykład inauguracyjny pt.: „Problematyka zdrowotności ludności ziem polskich u progu niepodległości” wygłosił Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Andrzej Felchner.

W dniu 7 lipca 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego oraz wręczenie świadectw ukończenia studiów dla słuchaczy studiów podyplomowych „Kadry i Płace”. Swoje wykształcenie uzupełniło w murach naszej Uczelni 18 osób. Życzymy im powodzenia karierze zawodowej! Zapraszamy do następnej edycji. Więcej informacji na stronie: https://wns.ujk.edu.pl/?page_id=2224.

Jedne z zajęć w ramach przedmiotu PR w administracji publicznej studenci UJK z kierunku Ekonomia zrealizowali 22 maja 2019 r. w Biurze Prasowym Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nimi Rzecznik Urzędu i jednocześnie Kierownik Biura Prasowego, Jarosław Bąkowicz. Podczas spotkania przyszli ekonomiści ze specjalności Gospodarka samorządów terytorialnych skonfrontowali swoje wiadomości teoretyczne z doświadczeniem praktycznym. Wśród zagadnień, które zostały poruszone podczas spotkania znalazły się m.in.: elementy zarządzania informacją, która jest swego rodzaju produktem, wielowymiarowa promocja samorządu, kontakty z mediami będące istotnym elementem kreowania wizerunku samorządu, obowiązki biura prasowego i rzecznika w samorządzie oraz wiele innych. Jak podkreśla prowadząca przedmiot dr Anna Warych-Czajka, organizacja tego typu zajęć jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala pokazać studentom bezcenną, praktyczną realizację wiedzy, którą wcześniej nabyli. Praktyczne zajęcia dla studentów były zarówno zwróceniem się ku najnowszym wymogom upraktyczniania zajęć akademickich, jak i elementem dobrej współpracy między Uniwersytetem Jana Kochanowskiego a Urzędem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

W dniu 18 czerwca 2019 roku odbyła się II Studencka Konferencja Naukowa nt. Dziecko w różnych środowiskach wychowawczych. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Instytut Nauk Pedagogicznych czynnie uczestniczyli studenci kierunku pedagogika. Do udziału zgłosili się również doktoranci z Naszej Alma Mater oraz studenci z zaprzyjaźnionych ośrodków naukowych z Ukrainy, w tym z Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. V.G. Korolenko w Połtawie czy Międzynarodowej Akademii Zarządzania Personelem w Kijowie. Licznie zgromadzone grono studentów oraz nauczycieli akademickich wysłuchało wystąpień poświęconych wielowątkowej problematyce funkcjonowania dziecka w różnych środowiskach wychowawczych. Rozważania teoretyczne i dociekania empiryczne dotykały tak wątków familiologicznych, chociażby miejsca dziecka we współczesnej rodzinie, jak i edukacyjnej czy wychowawczej funkcji współczesnej szkoły. Młodzi prelegenci mieli tym samym okazję do podzielenia się ze społecznością akademicką wynikami badań własnych oraz uczestniczenia w dyskusji naukowej. Wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Wydziału Nauk Społecznych UJK Filia w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowała kolejne spotkanie w ramach "Akademii Bezpiecznej Przyszłości" (13.06.2019r.). Tematem prelekcji przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim były etyczne aspekty w pracy policji. Spotkanie zakończyło tegoroczną edycję projektu "Akademia Bezpiecznej Przyszłości".

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się warsztaty dydaktyczne z edukacji zintegrowanej z nauczaniem języka angielskiego dla dzieci z piotrkowskiego przedszkola nr 24 im. Misia Uszatka. Zajęcia przygotowały studentki II roku pedagogiki, specjalność: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w inscenizacji bajki „Rzepka” oraz w różnych zabawach dydaktycznych. Rozwijając swoje umiejętności językowe, matematyczne, przyrodnicze i społeczne. Zajęcia zostały przygotowane pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Maryi Leshchenko, przy współudziale dr Olgi Zameckiej-Zalas.

W dniu 4 czerwca 2019 roku w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się przedstawienie dla dzieci z piotrkowskich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Przedstawienie przygotowały studentki III roku pedagogiki, specjalność: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego. Gościliśmy ponad 200 dzieci, które obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Czerwonego Kapturka w baśniowym lesie” oraz uczestniczyły w zabawach interaktywnych przygotowanych przez studentów pedagogiki. Spektakl zakończyły wspólne zdjęcia z bohaterami baśni. Przedstawienie przygotował Zakład Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej oraz Metodologii Badań społecznych, pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Maryi Leshchenko, przy współudziale dr Olgi Zameckiej-Zalas oraz dr Izabeli Kiełtyk-Zaborowskiej.

Tegoroczne Juwenalia trwały 3 dni (31.05-2.06.2019). W tym czasie miasto Piotrków Trybunalski obchodziło urodziny ulicy Słowackiego. Juwenalia rozpoczęły się 31.05 korowodem spod Uczelni do miejskiego amfiteatru. Na mecie klucze do miasta Przewodniczącej Samorządu Studenckiego Dominice Juszczak przekazał Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Odbył się także konkurs na najpiękniejsze przebranie. Pierwsze miejsce zajął Teatr Wyjście Ewakuacyjne. Drugiego dnia Juwenaliów i urodzin ulicy Słowackiego królowały koncerty. Na scenie wystąpili m.in. Kobranocka, Tede i Kękę. Publiczność świetnie się bawiła. Wieczorem, w czasie między koncertami została wybrana studentka roku Filii UJK 2019. Spośród kandydatek pierwsze miejsce zajęła Paula Kowalczyk. Gratulujemy. Trzeciego dnia także odbywały się koncerty, choć w trochę spokojniejszej tonacji. Dziękujemy organizatorom i wszystkim którzy pomagali. Zapraszamy za rok.

Pracownia plastyczna w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim istnieje od 2002 roku. Powstała z inicjatywy dr Magdaleny Olszewskiej, która w 2002 uzyskała zgodę Rady Wydziału Nauk Społecznych na utworzenie studiów międzywydziałowych pn. Edukacja plastyczna, wraz z tą inicjatywą powstała również profesjonalna pracownia plastyczna, wyposażona w sztalugi, prasę graficzną, stół graficzny i niezbędne akcesoria. W pracowni młodzi ludzie-studenci Filii poszukują własnej wrażliwości na świat i odnajdują ją, kształtując tym samym własną osobowość; tym samym mogą przez chwilę dotknąć prawdziwej sztuki i poczuć akt tworzenia. Jest to miejsce, w którym czas na chwilę zwalnia i pozwala być uważnym; pozwala zrozumieć czym jest postawa twórcza w życiu człowieka i jak ją kształtować. W trakcie zajęć można nauczyć się wielu technik plastycznych oraz zrozumieć prawdziwy i najważniejszy cel edukacji plastycznej, co jest niezbędnym elementem w pracy nauczyciela, pedagoga, wychowawcy, zwłaszcza w pracy z małym dzieckiem. W pracowni powstają prace malarskie, graficzne, rysunkowe, a także rzeźby z papier-mache oraz różnorodne prace w technikach dostosowanych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, przewidziane do realizacji na zajęciach plastycznych i technicznych. Ponadto co roku w pracowni odbywają się warsztaty plastyczne dla dzieci z powiatu piotrkowskiego w ramach projektu „Ferie z Uniwersytetem”, które cieszą się dużą popularnością, promując tym samym Filię UJK. Podczas organizowanych warsztatów plenerowych prezentowane są prace studentów. Pracownia jest ponadto miejscem spotkań i dyskusji o sztuce, informacji o wydarzeniach kulturalnych na terenie Piotrkowa oraz planowania wystaw w uczelnianej Galerii „Fakultet 106”, działającej przy pracowni.

Studenci Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny gościli na antenie Radia Strefa FM. Natalia Bluszcz, Kinga Drozdek, Klaudia Karp rekomendowały tegorocznym maturzystom podjęcie studiów w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem przewodnim spotkania była Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo Euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej zorganizowana przez Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego Filii UJK.

W dniach 22-23 maja 2019 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w Centrum Idei ku Demokracji odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona problematyce bezpieczeństwa euroatlantyckiego i polityce Federacji Rosyjskiej, której organizatorem była Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Tegoroczne obrady skupiały się na tematyce zagrożeń dla Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja rozpoczęła się od przywitają przybyłych gości oraz występem chóru Instytutu Edukacji Muzycznej UJK pod dyrekcją dr hab. Ewy Robak, prof. UJK. Wśród osób otwierających obrady znalazł się m.in. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UJK prof. dr hab. Andrzej Felchner, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJK, prof. dr hab. Zygmunt Matuszak, dr hab. Mirosław Banasik, prof. UJK, ksiądz Rektor Kościoła Akademickiego w Piotrkowie Trybunalskim wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek. Wśród prelegentów znaleźli się reprezentanci 36 placówek naukowych z 6 państw (Stany Zjednoczone, Ukraina, Rosja, Węgry, Gruzja, Białoruś). W konferencji wzięli udział m.in. Witold Waszczykowski, poseł i były minister spraw zagranicznych, Ray Wojcik, szef warszawskiego biura Center for European Policy Analysis i były attache wojskowy w Warszawie, generał broni (w stanie spoczynku) dr Andrzej Fałkowski, były przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli, dr Phillip Petersen, Centre for the Study of New Generation Warfare oraz naukowcy z jednych z najważniejszych uczelni z kraju. W obradach aktywnie uczestniczył Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim, prof. dr hab. Zygmunt Matuszak.

W dniu 14 maja 2019 r. odbyła się konferencja „Dialog Pokoleń- nowe wyzwania dla doradztwa zawodowego wobec zmian na rynku pracy”. Konferencja ukazała różnice pomiędzy pokoleniami funkcjonującymi na rynku pracy oraz metody komunikacji pomiędzy nimi. Zaprezentowane zostały rozwiązania dotyczące nowych metod i form działania na rzecz podnoszenia jakości doradztwa zawodowego i edukacji. Uczestnikami spotkania byli: studenci, kadra akademicka, doradcy zawodowi z Powiatowych Urzędów Pracy oraz Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Organizatorem wydarzenia była nasza Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Dziękujemy za świetne wystąpienia i do zobaczenia za rok podczas kolejnej edycji konferencji.

W dniu 12 maja na uniwersyteckim boisku odbył się VI Piknik Historyczny „Wioska Wikinga”. Uczestnicy zostali przeniesieni w czasie za sprawą obozowiska Słowian i Wikingów, szlachty z XVII wieku oraz wojsk z lat 1939-1945. Dzieci nie mogły narzekać na nudę, ponieważ dla nich było przygotowanych najwięcej atrakcji. Studenci historii zorganizowali strefę zabaw, pojawiły się gry planszowe, namiot gier RPG, turniej średniowiecznych zabaw. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w dawnym rzemiośle, min. : tkactwie, plecionkarstwie, garncarstwie oraz wytwarzaniu marcepana. Starsi uczestnicy zainteresowani współczesnym wyposażeniem wojska mogli zwiedzić stoisko 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa. Pojawiła się też grupa rekonstrukcji historycznej MO i ZOMO oraz Stowarzyszenie Batalion Tomaszów wraz z sekcjami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej oraz Wermachtu. Dla pasjonatów motoryzacji przygotowana została wystawa kultowych samochodów z PRL-u. Dziękujemy grupom, współorganizatorom, partnerom oraz studentom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Otwarcie wystawy „W drodze do niepodległości – Obóz Kościuszko” W dniu 9 maja odbyło się otwarcie wystawy „ W drodze do niepodległości – Obóz Kościuszko” autorstwa dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jest to zbiór unikatowych zdjęć ukazujących funkcjonowanie obozu „Kościuszko”, począwszy od jego powstania w październiku 1917 roku, aż do rozwiązania w marcu 1919 roku. Wystawa prezentuje obozową codzienność żołnierzy, polskich ochotników głównie ze Stanów Zjednoczonych. Wiele uwagi poświęcono również osobom i organizacjom wspierających polskich ochotników w Niagara-on-the-Lake. Wystawę przygotowano na 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej, będzie ona dostępna do 31 maja 2019 w budynku B na I piętrze UJK.

 

Studenckie Koło Naukowe "Polska-Wschód" działające pod opieką dr Joanny Harazińskiej było organizatorem wizyty w piotrkowskiej cerkwi (26.04.2019). Na spotkanie, które miało miejsce 26 kwietnia br. zaproszono studentów i pracowników Filii UJK. Gospodarz obiektu - proboszcz Parafii Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim - Ojciec Jan Jakimiuk z wielkim znawstwem i zaangażowaniem opowiedział o historii tego pięknego zabytku oraz odpowiadał na pytania związane z religią prawosławną. Z uwagi na to, że spotkanie odbyło się w czasie świętowania przez prawosławnych wiernych Wielkiego Tygodnia, uczestnicy wizyty złożyli Proboszczowi Janowi Jakimiukowi i całej społeczności prawosławnej serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Wizyta w piotrkowskiej cerkwi pozostawiła w pamięci naszych studentów i pracowników Filii wspaniałe wrażenia emocjonalne i estetyczne, poszerzyła zasób informacji na temat historii Piotrkowa Trybunalskiego oraz wiedzę w odniesieniu do kultury prawosławnej.

W dniu 6 kwietnia 2019 r. odbył się piknik rodzinny „Wiosna wiosna, ach to Ty!” zorganizowany przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z Maciejem Szyposzyńskim – 313 Garage (jeszcze raz dziękujemy za pomoc!). Podczas wydarzenia odbył się całodniowy zlot amerykańskiej motoryzacji Mustang Klub Polska oraz rozpoczęcie sezonu motocyklowego Black Hole, kiermasz wielkanocny połączony ze zbiórką charytatywną dla Dzielnej Wojowniczki Marysi, zajęcia przygotowane przez Wataha Rugby Club, warsztaty marcepanowe przygotowane przez Muzeum Marcepanów, pokazy piotrkowskiej akademii Aikido, warsztaty z instruktorami fitness Green Fit. Ponadto każdy mógł przejść ekstremalny tor przeszkód Human Machine, natomiast dzieci „szalały” do woli na dmuchańcach udostępnionych przez OSIR oraz „bawiły się, ucząc” podczas animacji English For Kids. Imprezie towarzyszyła XV Wampiriada zorganizowana przez studenckie koło naukowe pedagogiczno-psychologiczne oraz odbyła się rejestracja dawców szpiku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sprzętu i pamiątek sportowych Marcina „Saczy” Sacińskiego związanych z Piotrkowem i okolicami. Wystawę wsparli Miejska Biblioteka oraz Ośrodek Działań Artystycznych. Nie zabrakło również strefy gastronomicznej przygotowanej przez Ariela Zagórskiego z Klubu Hawana. Wodę dla uczestników zapewnił Święcicki Zdrój. Wydarzenie relacjonowała Strefa FM, której dziennikarze byli obecni przez cały dzień Studenci UJK stanęli na wysokości zadania i godnie przywitali wiosnę, zapewnili atrakcje dla każdej grupy wiekowej.

W dniu 2 kwietnia 2019 r. odbył się wykład gen. broni Waldemara Skrzypczaka oraz gen. bryg. Włodzimierza Zielińskiego na temat "20 lat Polski w NATO, czy możemy czuć się bezpiecznie?" Organizatorem wydarzenia była Katedra Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas wykładu została przybliżona uczestnikom historia NATO oraz zakres zadań jakim sprostać musi ta instytucja w świetle zagrożeń militarnych. Generał Skrzypczak uważa, iż NATO jest osłabione, ale pomimo odbuduje się i będzie skuteczną przeciwwagą dla tego czym dysponuje Rosja. Został również poruszony temat Polski w kontekście stacjonujących wojsk amerykańskich. Więcej info: https://www.epiotrkow.pl/news/Czy-mozemy-czuc-sie-bezpiecznie,35267

28 marca 2019 roku na Wydziale Filologiczno - Historycznym Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się II edycja konferencji Kobieta na przestrzeni dziejów. Wydarzenie znalazło szeroki odbiór wśród studentów i doktorantów z całej Polski, bowiem mury Uniwersytetu odwiedziło ponad czterdziestu reprezentantów różnych ośrodków akademickich. Tematem konferencji były losy kobiet, których sylwetki oraz niezwykłe historie przybliżali uczestnicy wydarzenia. Nie zabrakło wykładu, który uroczyście otworzył obrady - dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. UJK zaprezentował historię kobiet podczas działań I Wojny Światowej. Inicjatywa została objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Piotrkowskiego, Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a także Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast patronat medialny objęła Strefa FM, której dziennikarze relacjonowali trwające obrady.

W siedzibie Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Filii w Piotrkowie Trybunalskim, przy Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego, w dniu 29 marca 2019r. zrealizowano seminarium na temat: Doboru grupy zadaniowej dla przedsięwzięć realizowanych w obszarze zarządzania kryzysowego. W seminarium wzięli udział panie nauczycielki i uczniowie szkól średnich naszego Regionu Piotrkowskiego. Uczniowie mieli za zadanie dobranie optymalnego składu zespołu zadaniowego do działań operacyjnych w sferze bezpieczeństwa. Główne cele realizowanych seminariów to: 1. promocja problematyki bezpieczeństwa nauczanej w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, w szczególności promocja zajęć realizowanych na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe; 2. zwiększenie kompetencji w zakresie bezpieczeństwa wśród uczniów szkół średnich; 3. zachęcenie do wyboru studiów w Piotrkowie Trybunalskim, w filii UJK Kielce. Tego typu zajęcia są unikatową formułą kontaktów merytorycznych naukowców społecznościami szkół średnich, umożliwiającą lepsze zrozumienie problematyki bezpieczeństwa oraz zapewniają racjonalne podjęcie decyzji dotyczącej wyboru uczelni i kierunku studiowania. Moderatorem warsztatów był dr hab. inż. Jan Zych prof. UJK.

Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny gościła przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w ramach działalności Akademii Bezpiecznej Przyszłości. Zastępca Komendanta, młodszy inspektor Jacek Rzepkowski oraz specjalista Działu Kadr i Szkoleń mgr Jakub Kopertowski przybliżyli studentom ścieżkę rozwoju zawodowego w szeregach policji od procesu aplikacji po zagadnienia związane z uposażeniem pieniężnym funkcjonariuszy. Studenci mieli również możliwość zapoznania się z filmem dotyczącym testu sprawności fizycznej wykonywanym na etapie rekrutacji. Spotkanie stanowiło drugie z serii cyklu spotkań związanych z praktycznymi aspektami pracy w policji i spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej.

Studenci Filii UJK odnoszą sukcesy w nauce, sporcie, teatrze oraz innych dziedzinach. Mateusz Danielak, student pedagogiki, zawodnik KKS "Ruch" Piotrków Trybunalski studiuje i zawodowo gra w badmintona. Osiągnięcia Mateusza Danielaka: - zawodnik KKS Ruch Piotrków Trybunalski, - członek Kadry Narodowej seniorów w badmintonie, trenuje w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Warszawie, - ćwierćfinalista drużynowych Akademickich Mistrzostw Świata w Badmintonie w Kuala Lumpur w Malezji (2018) – reprezentował barwy UJK w Piotrkowie Trybunalskim, - ćwierćfinalista Drużynowych Mistrzostw Europy w Badmintonie w Kazaniu w Rosji (2018), - Mistrz Polski w Badmintonie w grze pojedynczej (U21) (2018) - Mistrz Polski w Badmintonie w grze pojedynczej (U19) (2016) - zdobywca 9 medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych - najwyższa pozycja w rankingu światowym (Badminton World Federation) – 331 (w 2018 roku) - aktualnie, na zasadzie wypożyczenia, reprezentuje w polskiej ekstraklasie Legię Warszawa oraz w ekstralidze czeskiej, wicemistrza tego kraju Sokol Radotin Praha.

Miło nam poinformować, że studencki Teatr Wyjście Ewakuacyjne Filii UJK w Piotrkowie zdobyło Nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich i Niszowych. GRATULUJEMY! A już 5 kwietnia Wyjście Ewakuacyjne zaprasza na spektakl 'Cisza. Sen trwa' do Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie występują w ramach Festiwalu Teatrów Studenckich START

Podczas sesji popularnonaukowej dotyczącej „Ormianie w Polsce i w Piotrkowie”, która odbyła się 21 marca mieliśmy okazję poznać interesującą historię Ormian. Wydarzenie zostało zainicjowane z okazji 500. rocznicy nadania Statutu Ormian Lwowskich, a wystawę związaną z tym wydarzeniem możemy zobaczyć w Muzeum Marcepanów. Organizatorami spotkania był Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego oraz Muzeum Marcepanów.

W dniu 18 marca w auli UJK odbyła się premiera spektaklu „Cisza. Sen trwa” na podstawie trzech opowiadań Rolanda Topora, w którym zostały poruszone problemy bliskie współczesnemu człowiekowi. Przedstawienie przygotował studencki teatr „Wyjście Ewakuacyjne”. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania przez Dziekana Nauk Społecznych, uczniów szkół średnich i studentów oraz wręczenia nagrody i podziękowań dla studentki Izabeli Gandziarowskiej za pracę i zaangażowanie na rzecz teatru.

„Bądźcie wytrwali w dążeniu do celu” to jedno z pierwszych stwierdzeń Piotra Cieszewskiego, które usłyszeli uczestnicy wykładu „Lider w akcji”. Piotr Cieszewski jest profesjonalnym mówcą, zdobywcą Mont Everestu oraz ambasadorem Szlachetnej Paczki. Wykład był mieszanką doświadczeń zawodowo-górskich dotyczący obszaru przywództwa. Spotkanie było cennym doświadczeniem dla studentów, a zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w każdym obszarze swojego życia, ponieważ komunikacja jest podstawą pracy zespołowej. Organizatorem wydarzenia była Katedra Bezpieczeństwa Narodowego.

Monotypia, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, technika drzeworytu, fotografia portretowa to tylko niektóre tematy zajęć w ramach tygodniowych „Ferii z UJK”. Dzieci wykonywały prace plastyczne i drukarskie, grały w gry planszowe (Miś Wojtek - gra IPN) i otrzymały dyplomy po zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Starsi uczestnicy zapoznali się z metodami sporządzania fotografii portretowych. Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom „Ferii z UJK” i zapraszamy ponownie za rok.

Z roku na rok rośnie liczba polskich studentów biorących udział w programach wymiany międzynarodowej. Spotkanie ws. programu Erasmus+ (28.02.2019) cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów Filii UJK. Zgłoszenia na studia i praktyki do 5 kwietnia 2019. Szczegółowe informacje pod linkiem https://erasmus.ujk.edu.pl/

Piąty dzień Ferii z UJK (22.02.2019), to zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzili ratownicy z łódzkiego oddziału PCK. Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w zajęciach.

W czwarty dzień Ferii z UJK (21.02.2019) dzieci poznały technikę drzeworytu oraz samodzielnie wykonały wybrane motywy. Warsztaty dla milusińskich poprowadził Tadeusz Grajpel, znany konecczanin od lat zajmujący się rekonstrukcją dawnej sztuki drukarskiej.

Trzeci dzień Ferii z UJK (20.02.2019) to przygoda z grami planszowymi. Gośćmi Uniwersytetu byli pracownicy Łódzkiego Oddziału IPN mgr Katarzyna Helik i dr Bartłomiej Kluska.

W drugi dzień Ferii z UJK (19.02.2019), dzieci doskonaliły swoje plastyczne umiejętności, a dorośli wysłuchali wykładu "alchemia portretu" Danuty Węgiel.

Podczas pierwszego dnia Ferii z UJK (18.02.2019r.), dzieci poznały technikę jednej odbitki. Zajęcia poprowadziła dr Magdalena Olszewska.

Przeboje zespołu Queen, Brathanki oraz muzyka z Gwiezdnych Wojen i Parku Jurajskiego to tylko namiastka repertuaru wczorajszego koncertu karnawałowego zorganizowanego przez UJK oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Aula wypełniła się widzami już godzinę przed koncertem. Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab. Jacek Bonarek, prof.UJK powitał gości, a uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej wprowadzili zgromadzonych w niezwykły świat muzyki poważnej i rozrywkowej. Koncert jest organizowany przez Uniwersytet po raz czwarty i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Uczelni. Wydarzenie przyciąga coraz większą liczbę widzów.

Dnia 22 stycznia 2019 roku odbyły się zajęcia poprowadzone przez etatowego pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim, starszego specjalistę pracy socjalnej – mgr Marzennę Rumińską-Filipek ze studentami I roku kierunku ekonomia w ramach przedmiotu Polityka społeczna prowadzonego przez dr Wiesława Rogalskiego. Tematem zajęć było przedstawienie działalności władz samorządowych szczebla podstawowego (miasto Piotrków Trybunalski) poprzez funkcjonowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownik MOPR przedstawił studentom w formie prezentacji multimedialnej zadania i działania ośrodka oraz praktyczne aspekty pracy pracowników opieki społecznej, które są realizowane poprzez następujące formy pomocy: środowisku rodzinnemu (poprzez pomoc materialną, usługi opiekuńcze, poradnictwo, projekty socjalne); przy udziale Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka (pomoc osobom mającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, zapewnienie opieki i wychowania dzieciom w pieczy zastępczej, pozyskiwanie kandydatów na rodziny zastępcze); poprzez Zespół Świadczeń Rodzinnych (zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne, opiekuńcze, zapomogi, fundusz alimentacyjny); dzięki pomocy w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Omówiono źródła pozyskiwania środków na działalność socjalną dla mieszkańców miasta i gminy. Przedstawiono obszar działań za lata 2016-2018. Jednocześnie zaproponowano studentom pomoc wolontarialną i współpracę z MOPR. Zajęcia zakończyły się pytaniami od studentów i podsumowaniem roli i zadań opieki społecznej realizowanej przez MOPR.

Instytut Nauk Pedagogicznych w dniu 10 stycznia 2019 r. zorganizował wykład otwarty poświęcony zdrowiu kobiet. Temat I. Rak szyjki macicy oraz przemoc wobec kobiet. Wykład wygłosiła mgr Aleksandra Bakiewicz, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz University of Southern Denmark.

8-9 grudnia 2018 roku w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim odbył się kolejny finał akcji Szlachetna Paczka. W tym roku po raz kolejny studenci oraz pracownicy Wydziału Nauk Społecznych włączyli się w przygotowanie paczki dla wybranej rodziny. Dzięki zaangażowaniu wielu osób szlachetnych serc daliśmy radość, nadzieję i wiarę w lepsze jutro.

7 grudnia odbyło się przedstawienie dla dzieci z piotrkowskich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Przedstawienie przygotowały studentki II roku kierunku pedagogika studiów stacjonarnych, specjalności: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego oraz pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Gościliśmy ponad 300 dzieci, które obejrzały przedstawienie pt. „Idzie Mikołaj” oraz uczestniczyły w grach i zabawach przygotowanych przez studentki. Przedstawienie przygotowano pod kierunkiem dr Izabeli Kiełtyk-Zaborowskiej.

Dnia 8 stycznia 2019 r., odbyło się udostępnienie wystawy poświęconej 500 rocznicy Statutu Ormian lwowskich. Dokument został przyjęty w Piotrkowie w 1519 r. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Marcepanów, Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego, Wydział Filologiczno-Historyczny oraz studentów historii. Wystawę można oglądać od stycznia do marca w siedzibie Muzeum Marcepanów (ul. Grodzka 1).

W środę 12 grudnia b.r. odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach inicjatywy „Akademia Bezpiecznej Przyszłości”, należącej do Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Gośćmi „Akademii Bezpiecznej Przyszłości” byli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim. mł. insp. Jacek Rzepkowski oraz Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim asp. Ilona Sidorko. Licznie przybyli studenci wysłuchali prelekcji na temat procedury rekrutacyjnej, ścieżki awansów zawodowych oraz perspektywy rozwoju kariery w szeregach Policji. Zaproszeni goście w bardzo interesujący sposób przedstawili praktyczne aspekty zawodu, poparte wieloletnią praktyką. W trakcie spotkania szczególny nacisk położony został na możliwości wykorzystania w praktyce zawodowej wiadomości zdobytych w ciągu lat studiów. Goście odnieśli się również do nierealnych często wyobrażeń towarzyszących młodym ludziom, wiążącym swoją przyszłość zawodową z Policją, a opartych chociażby na popularnych paradokumentach telewizyjnych. Podczas spotkania studenci mieli okazję zadać pytania dotyczące interesujących ich zagadnień zawodowych – a tych było bardzo dużo. „Akademia Bezpiecznej Przyszłości” to nowa inicjatywa Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W jej ramach przewidziano cykliczne spotkania studentów Katedry Bezpieczeństwa Narodowego, a także innych kierunków, zainteresowanych odnalezieniem swojego miejsca na rynku pracy z przedstawicielami zawodów związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Koordynatorem projektu jest dr Agnieszka Rogozińska. „Akademia Bezpiecznej Przyszłości” to pierwszy krok na drodze decyzji studentów dotyczącej przyszłości i wyboru zawodu. To również bezcenna okazja do rozmowy z zawodowcami, wymiany opinii, podzielenia się wątpliwościami i uzyskania rekomendacji, a przede wszystkim odkrywania i pielęgnowania własnych zainteresowań w konkretnych obszarach zawodowych związanych z bezpieczeństwem narodowym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia kolejnych planowanych inicjatyw w ramach „Akademia Bezpiecznej Przyszłości”.

Praca w Komisji Europejskiej „od kuchni” pod takim hasłem odbyło się dzisiejsze spotkanie studentów filologii angielskiej, administracji oraz uczniów z II LO w Piotrkowie Trybunalskim z Anną Jędrzejewską - przedstawicielką Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim i Maciejem Ciszewskim - Dyrektorem Generalnym ds. energii przy Komisji Europejskiej. Podczas spotkania zostały omówione kompetencje Komisji Europejskiej, proces decyzyjny oraz poruszono kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Anna Jędrzejewska poinformowała o działaniach Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct natomiast Maciej Ciszewski przedstawił jak wygląda praca w dyrekcji Generalnej KE, oraz jak można znaleźć zatrudnienie w instytucjach europejskich. Opowiedział jak pracuje się w wielojęzycznym i wielokulturowym otoczeniu. Zachęcał studentów do wyjazdów zagranicznych w ramach Programu Erasmus+ i stypendiów europejskich. Organizatorem spotkania była Katedra Filologii Angielskiej, Wydział Filologiczno-Historyczny oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Piotrków Trybunalski.

W dniu 16.11.2018 roku odbył się Bieg Niepodległości 1918. Uczestniczyły w nim osoby, które w ten sposób postanowiły upamiętnić 100-lecie Odzyskania Niepodległości, chociaż pogoda nie zachęcała do aktywności fizycznej. Punktualnie o godzinie 10.00 uczestników przywitał Prodziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab. Wojciech Baran-Kozłowski prof. UJK. Symbolicznym dystans 1918 metrów pokonali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim, studenci, uczniowie szkół podstawowych oraz przedstawiciele Rady Osiedla Południe. Warto podkreślić, że uczestnikom wydarzenia nie zabrakło energii i motywacji. Przykładem do naśladowania było uczestnictwo w biegu Dyrektor Szkoły ZSP nr 2 mgr Lidii Łopusiewicz oraz Dziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab. Jacka Bonarka prof. UJK. Organizatorem wydarzenia była piotrkowska Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim.

W dniach 26-28.10.2018 r. odbyły się na torze w Arenie Lodowej w Tomaszowie Maz. 33 Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w łyżwiarstwie szybkim. Karolina Gąsecka, studentka I roku filologii angielskiej na UJK Filia w Piotrkowie Tryb. wywalczyła 3 medale: 2 brązowe na 1500 m i 3000 m. oraz srebrny medal na 5000 m, zdobywając tym samym tytuł wicemistrzyni Polski na tym dystansie. Panczenistka znalazła się w reprezentacji Polski na Puchar Świata Juniorów w Tomaszowie Mazowieckim, który odbędzie się w dniach 24-25.11.2018 r.

Dlaczego w Polsce nie doszło do rewolucji w 1918 roku? Na to pytanie odpowiedział prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz podczas otwartego wykładu w dniu 6 listopada. Organizatorem wydarzenia był Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych. Uczniowie szkół średnich zostali wprowadzeni w wielowątkowy proces odzyskania wolności przez Polskę. Po zakończonym wykładzie odbyły się warsztaty źródłowe na temat wpływu mocarstw na odzyskanie przez Polaków niepodległości.

W dniu 29 października 2018 r. na Wydziale Nauk Społecznych Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim odbył się warsztat: „Mediacje w bezpieczeństwie: procedury-dokumentacja-zastosowanie”. W wydarzeniu uczestniczyli studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Celem warsztatu było przybliżenie idei mediacji i jej zastosowania w obszarze przyszłej aktywności zawodowej studentów. W jego trakcie omówiono teoretyczne aspekty procedury mediacyjnej, przeprowadzono również warsztat praktyczny: studium przypadku konkretnych spraw kierowanych do mediacji i sporządzanej dokumentacji pomediacyjnej. Koordynatorem warsztatu była dr Agnieszka Rogozińska. Wydarzenie zorganizowano w związku z przypadającym na październik Międzynarodowym Tygodniem Mediacji. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.

W dniu 16.10.2018 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w Szkole Podstawowej nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas wydarzenia odbył się pokaz prowadzenia akcji przywracania czynności serca oraz konkurs o pierwszej pomocy dla uczestników. Najważniejszym punktem imprezy było bicie rekordu w resuscytacji serca na fantomach - nieprzerwanie przez 30 minut. Jest to cykliczna akcja ogólnopolska, która powstała z inicjatywy Jurka Owsiaka. Nadzór nad prawidłowym wykonaniem resuscytacji pełnili studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe: Patryk Lipowski, Aleksandra Jachimowska oraz Magdalena Bednarek. Akcja bicia rekordu resuscytacji serca została przeprowadzona w Piotrkowie Trybunalskim po raz piąty. W pokazie pierwszej pomocy wziął udział Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

W sobotę 13 października w naszej Filii miała miejsce uroczysta Inauguracja nowego roku akademickiego Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. W wydarzeniu udział wzięli nader przejęci słuchacze Uniwersytetu oraz towarzyszący im rodzicie i opiekunowie. Jak na Inaugurację przystało, nie zabrakło hymnu państwowego, wystąpienia Prezesa Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego im. Zygmunta I Starego i dziekana Wydziału Filologicznego dra hab. Jacka Bonarka, prof. UJK. Prezes Bractwa w krótkiej przemowie wskazał główne cele działalności Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Głos zabrał również przedstawiciel władz miasta Piotrkowa Trybunalskiego – wiceprezydent Andrzej Kacperek, podkreślając wagę i znaczenia działalności Uniwersytetu najmłodszych dla piotrkowskiej społeczności. Po wystąpieniach Rektora miała miejsce najważniejsza część inauguracji, czyli uroczysta immatrykulacja. W jej trakcie mali studenci pierwszego rocznika złożyli ślubowanie oraz otrzymali indeksy i identyfikatory Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Następnie wysłuchano tradycyjnej pieśni „Gaudeamus igitur”. Zakończeniem części oficjalnej był wykład wygłoszony przez dra hab. Jacka Bonarka prof. UJK na temat słodyczy. Po wykładzie nastąpiła część przyjemniejsza dla młodych studentów – konsumpcja wspomnianych w wykładzie słodkości oraz gry i zabawy z dawnych wieków przygotowane przez niezastąpionych rekonstruktorów z Geniusza Kreatywnej Edukacji.

W dniu 10 października 2018 roku odbył się finał konkursu historycznego „Drogi do Niepodległej - w 100-lecie roku 1918”, skierowanego do najlepszych uczniów szkół średnich i podstawowych z Piotrkowa Trybunalskiego oraz pięciu powiatów: piotrkowskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, opoczyńskiego oraz tomaszowskiego. Uczestnicy etapu centralnego zostali wyłonieni podczas I etapu zorganizowanego w każdym powiecie. Honorowy patronat nad dzisiejszym wydarzeniem objęli Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur oraz Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Organizatorem wydarzenia był Wydział Filologiczno-Historyczny piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Podziw wzbudził wysoki poziom wiedzy uczestników konkursu. Znajomość faktów związanych z odzyskaniem Niepodległości, wydarzeniem tak ważnym dla Piotrkowa Trybunalskiego, była godna pozazdroszczenia zarówno wśród uczniów szkół podstawowych, jak i średnich. Spośród 25 finalistów najlepszy okazał się Paweł Śmigiel z II LO w Tomaszowie Mazowieckim. Kolejne miejsca zajęli: Julia Węglarska z I LO w Piotrkowie Trybunalskim (II miejsce) Krystian Stacharski z I LO w Radomsku (III miejsce) Iza Górna z II LO w Bełchatowie (IV miejsce) Michał Dolecki z II LO w Tomaszowie Mazowieckim (V miejsce) Wyróżnienie przyznano najmłodszej uczestniczce konkursu Annie Grelowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie Trybunalskim. Nagrody wręczyli Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak oraz Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab. Jacek Bonarek. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

W piątek 5 października w naszej Filii miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Uroczystość rozpoczął JM Rektor UJK prof. dr hab. Jacek Semaniak, który w swej przemowie zarysował stan aktualny uczelni zarówno w kieleckiej Macierzy, jak i w piotrkowskiej Filii, jednakże głównie uwagę skupił na wyzwaniach, jakie dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego niesie Ustawa 2.0 zmieniająca diametralnie polskie szkolnictwo wyższe. JM Rektor podkreślał, że nowy rok akademicki będzie czasem ciężkiej pracy, ale i wielką szansą dla piotrkowskiej Filii. Po wystąpieniu JM Rektora miała miejsce najważniejsza część inauguracji, czyli uroczysta immatrykulacja. Wybrani studenci pierwszych roczników studiów złożyli ślubowanie, otrzymali legitymacje i wraz z chórem oraz całą społecznością akademicką odśpiewali „Gaudeamus igitur”. Uroczystość inauguracji zaszczycili znamienici goście, zarówno spoza naszego regionu: przedstawiciel Ambasady Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Mehriban Famadova czy Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkomisarz Krzysztof Musielak, jak i życzliwi nam przedstawiciele miasta i regionu: wiceprezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek, przewodniczący Sejmiku województwa łódzkiego Marek Mazur, Rektor Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek Ksiądz Kanonik Mariusz Jersak. Zwłaszcza wystąpienia tych gości uzmysłowiły zebranym, jak znaczącą rolę w Piotrkowie Trybunalskim oraz w regionie odgrywa nasza Filia. Ciepłe słowa przemawiających podkreślały, że piotrkowska Filia jest jednym z fundamentów życia lokalnych społeczności. Tradycyjnym zakończeniem inauguracji był wykład wygłoszony przez dra hab. inż. Jana Zycha prof, UJK: „Uczymy dla przyszłości, nie zapominając o przeszłości”.

W środę 3 października, w Auli piotrkowskiej filii UJK słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki. O wyzwaniach i nadziejach opowiedziała Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Janina Franczak-Kujawska. Podczas inauguracji odśpiewano „Gaudeamus igitur”, a rozpoczynający naukę wybrani słuchacze otrzymali z rąk Pani Prezes i prof. dr hab. Andrzeja Felchnera legitymacje studenckie, następnie zaś złożyli uroczyste ślubowanie. Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili swą obecnością uroczystość, byli m.in.: wiceprezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek, sekretarz powiatu piotrkowskiego Ireneusz Czerwiński, uczelnię reprezentowali: prof. dr hab. Andrzej Felchner oraz dr hab. Jacek Bonarek. Inaugurację zakończył tradycyjny wykład. O Piotrkowie w okresie międzywojennym żywo i ze swadą opowiadał prof. Andrzej Felchner.

W piątek 21 września 2018 roku na Wydziale Nauk Społecznych odbyła się Rada Wydziału, w której uczestniczył Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Michał Arabski prof. UJK. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

15 czerwca 2018 roku w auli UJK w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się zajęcia z arteterapii, w których udział wzięli uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieci, przy wykorzystaniu różnorodnych środków artystycznych, ukazywały swoje emocje i przeżycia. Zajęcia zorganizowane zostały przez studentki I roku II stopnia pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej pod kierunkiem dr Izabeli Kiełtyk-Zaborowskiej.

W miniony weekend odbyły się Juwenalia połączone z Urodzinami ulicy Słowackiego „Festiwal ludzi fajnych i rzeczy galantych”. Impreza trwała trzy dni, rozpoczął ją kolorowy korowód studentów. Tego dnia żacy otrzymali od Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego klucze do miasta. Pierwszy dzień poświęcony był dniu dziecka, przygotowano wiele atrakcji z tej okazji, studenci urządzili grillowanie a popołudniu nastąpiła eksplozja kolorów. Podczas tych dni odbyło się wiele koncertów, atrakcji sportowych i pokazów motoryzacyjnych a dopełnieniem były imprezy w klubie.

W dniu 24 maja 2018 roku odbyła się Studencka Konferencja Naukowa nt. Podmiotowość w edukacji. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Instytut Nauk Pedagogicznych czynnie uczestniczyli studenci kierunku pedagogika. Do udziału zgłosili się również studenci z zaprzyjaźnionych ośrodków naukowych z Ukrainy, w tym z: Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. V.G. Korolenko w Połtawie czy Międzynarodowej Akademii Zarządzania Personelem w Kijowie. Licznie zgromadzone grono studentów oraz nauczycieli akademickich wysłuchało wystąpień poświęconych wielowątkowej problematyce podmiotowości, m.in. zagadnieniom z zakresu komunikacji społecznej, inkulturacji czy roli społecznej ucznia. Ujęcia empiryczne dotykały tak wątków familiologicznych, chociażby miejsca dziecka – podmiotu we współczesnej rodzinie, jak i zjawiska stereotypizacji. Młodzi prelegenci mieli tym samym okazję do podzielenia się ze społecznością akademicką badaniami własnymi oraz uczestniczenia w dyskusji naukowej. Wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.

Nasz profil na Facebook
YouTube