Z uwagi na stale rosnące zobowiązania podatkowe przedsiębiorcy często poszukują sposobu na obniżenie wysokości ciężarów fiskalnych. Dostępne w Polsce ulgi i zwolnienia często nie przewidują wystarczająco atrakcyjnych preferencji. Czy rozwiązaniem tego problemu jest założenie spółki z siedzibą w raju podatkowym?
Czym jest raj podatkowy? Polskie rozporządzenie w sprawie określenia krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
Raj podatkowy to pojęcie, które nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa. Doktryna chętnie odwołuje się jednak do kryteriów wskazanych przez OECD jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Za raj podatkowy uznaje się państwa, które:
-
nie przewidują podatków, zobowiązania publicznoprawne są bardzo niskie lub wyrażone nominalnie (czyli przez konkretną kwotę),
-
nie opierają swojej gospodarki na systemie podatkowym (np. bazują na turystyce zagranicznej lub przemyśle wydobywczym),
-
nie zapewniają wymiany informacji podatkowych z OECD,
-
stosują mało transparentny system podatkowy,
-
nie podejmują działań, aby zmienić powyższe warunki.
Z biegiem czasu, w miarę jak współpraca w zakresie wymiany informacji podatkowych między państwami się zacieśnia, terytoriów mogących doprowadzić do szkodliwej konkurencji podatkowej jest coraz mniej.
W Polsce ich regularnie aktualizowana lista jest publikowana jako rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie określania krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (analogiczne rozporządzenie dotyczy osób fizycznych). Na obszernej liście znalazł się takie kraje, jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Antigua i Barbuda, Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią, czy Republika Panamy. Funkcję pomocniczą pełni wykaz terytoriów wskazanych jako niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowany przez Radę Unii Europejskiej.
Skutki prowadzenia działalności gospodarczej w raju podatkowym. Cena dochodów uzyskanych w raju podatkowym
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że polskie przepisy podatkowe nie zabraniają prowadzenia firmy w raju podatkowym. Jest to działanie w pełni legalne, choć trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach.
Przede wszystkim polskie ustawodawstwo w zakresie PIT i CIT przewiduje znacznie niższe wartości transakcji dokumentacji cen transferowych, jeżeli chodzi o transakcje „rajowe”, niż w przypadku pozostałych operacji. Jest to kwota 2,5 miliona złotych dla transakcji finansowych oraz 500 tysięcy złotych dla pozostałych operacji. Uchybienia w zakresie cen transferowych są karane dwutorowo — na gruncie ordynacji podatkowej oraz kodeksu karnego skarbowego. Dodatkowo organy podatkowe chętniej realizują kontrole transakcji dokonywanych z rajem podatkowym.
Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą obniżyć wysokość podatków i zabezpieczyć swój biznes, powinni skorzystać z usług kancelarii prawnej, która krok po kroku zajmie się zakładaniem i obsługą prawną zagranicznego podmiotu. Jeśli szukasz profesjonalistów, zajrzyj na: https://oniszczuk.com/uslugi/doradztwo-podatkowe/raje-podatkowe/.
Jak założyć spółkę w raju podatkowym?
Wybierając kraj przeznaczenia dla spółki, warto kierować się czymś więcej, niż jedynie niskie podatki dochodowe, brak opodatkowania zysków kapitałowych, czy z obrotu papierami wartościowymi. Duże znaczenie ma kompletność i czytelność przekazywanych informacji podatkowych, czyli to, ile informacji o transakcjach przedsiębiorcy zdobędzie fiskus. Dobrze jest też zwrócić uwagę na zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Często kluczowy będzie wybór formy prawnej. W każdym państwie spółka komandytowa, czy sp. z o.o. może funkcjonować nieco inaczej.
Jeśli chcesz przenieść firmę do innego kraju, sięgnij po usługi doradcze kancelarii prawnej Oniszczuk & Associates, która zna rzeczywiste cechy systemu prawnego dla spółki offshore, będzie koordynowała cały proces od samego początku i pomoże bezpiecznie przeprowadzić optymalizację podatkową!
Artykuł sponsorowany