Ceny transferowe to skomplikowane zagadnienie, które nastręcza trudności nawet profesjonalistom. Tymczasem popełnienie błędu może spowodować konsekwencje podatkowe, finansowe a nawet karne. W ciągu funkcjonowania regulacji z zakresu cen transferowych, udało się wyodrębnić kilka najczęściej pojawiających się błędów – sprawdź, jakie to błędy, aby skuteczniej ich unikać.
Pominięcie powiązania między podmiotami
Ceny transferowe dotyczą całego szeregu różnych transakcji, ale przede wszystkim stosuje się je w transakcjach zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi. To właśnie na poziomie ustalania, czy dane podmioty można uznać za powiązane, może nastąpić pierwszy, poważny błąd.
Tylko w teorii definicja podmiotów powiązanych jest prosta: są to takie podmioty, pomiędzy którymi zachodzi istotna zależność, mająca znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zależność ta może mieć charakter kapitałowy albo osobowy. Problematyczne bywa zatem nie ustalenie, czy jakakolwiek zależność istnieje, ale to, czy daną zależność należy uznawać za istotną.
Do stosowania cen transferowych muszą skłaniać następujące przesłanki:
-
podmiot A posiada 25% lub więcej udziałów w kapitale podmiotu B, bezpośrednio lub pośrednio,
-
podmiot A posiada 25% lub więcej prawa głosu w organach stanowiących, zarządzających lub kontrolujących podmiotu B,
-
podmiot A posiada 25% lub więcej udziałów w zyskach lub majątku podmiotu B,
-
w zarządzie, radzie nadzorczej lub innych organach stanowiących podmiotów A i B zasiada ta sama osoba lub więcej osób, mających istotny wpływ na funkcjonowanie obu podmiotów.
Co więcej, zależność między podmiotami nie musi być nawet oficjalna, aby powstał obowiązek stosowania cen transferowych. Wystarczy, że w podmiocie B zasiada były prezes podmiotu A, który nadal ma faktyczną moc decyzyjną, choć formalnie nie figuruje już w strukturach firmy.
Nieprawidłowe określenie ról stron transakcji
Organ podatkowy dokonujący kontroli prawidłowości stosowania cen transferowych, nie ograniczy się do sprawdzenia, czy prawidłowo sklasyfikowaliśmy podmioty jako powiązane. Istotne będzie również prawidłowe wskazanie ról i ryzyk, jakie dotyczą każdej ze stron analizowanej transakcji.
Zadanie jest złożone – należy wziąć pod uwagę zarówno specyfikę transakcji, jak i specyfikę przedsiębiorstw i wszystkie aspekty ich funkcjonowania. Bardzo ważne jest trafne oszacowanie ryzyka, jakie dla każdej ze stron niesie przeprowadzenie transakcji.
Nieuwzględnienie transakcji z podmiotami niepowiązanymi
Choć podmioty powiązane są najczęściej wskazywane jako te, które muszą stosować ceny transferowe, to tak naprawdę obowiązek ten rozciąga się na szereg transakcji z innymi podmiotami. Ich pominięcie może wynikać z celowego zatajenia informacji, ale najczęściej jest po prostu skutkiem niewiedzy.
Poza podmiotami powiązanymi, ceny transferowe obowiązują również podczas transakcji z:
-
podmiotami niepowiązanymi, jeśli warunki transakcji zostały ustalone lub narzucone w sposób, który niebezpośrednio doprowadził do powiązania (np. w toku negocjacji grupowych),
-
podmiotami mającymi siedzibę na terenie tzw. rajów podatkowych,
-
osobami fizycznymi powiązanymi z podmiotem (np. z członkami rady nadzorczej).
Dodatkowo obowiązek ustalania cen transferowych dotyczy szeregu transakcji zmieniających strukturę i sposób funkcjonowania grupy kapitałowej (np. restrukturyzacja, przejęcie), a także świadczeń nieodpłatnych, takich jak udzielenie licencji.
Wybór nieodpowiedniej metody ustalania cen transferowych
W zakresie ustalania cen transferowych, ustawodawca pozostawił podatnikom pewną dowolność. W praktyce jest ona jednak mocno ograniczona. Musimy przede wszystkim wykazać, że to właśnie wybrana przez nas metoda jest najodpowiedniejsza w konkretnej sytuacji.
Ustawodawca proponuje w sumie 5 metod ustalania cen transferowych. Podatnik może także wyjść poza tę listę i zastosować autorską metodę, ale w tym przypadku wyjaśnienia mogą być jeszcze bardziej skomplikowane. Zarówno w takiej sytuacji, jak i w razie jakichkolwiek wątpliwości, wiedzy warto szukać wyłącznie w profesjonalnych, sprawdzonych źródłach – np. tutaj: https://cenytransferowe.org/uslugi/doradztwo-w-zakresie-cen-transferowych/.
W skutecznym ustalaniu cen transferowych pomaga posiadanie jasnych zasad – wewnętrznej polityki cen transferowych. Dodatkowo warto korzystać ze wsparcia profesjonalnych firm, zajmujących się cenami transferowymi, oferujących audyty, szkolenia czy consulting. W ten sposób łatwiej unikniemy kosztownych błędów i stresujących wyjaśnień.
Artykuł sponsorowany